E-ticaret yeni meslekler doğurdu

Son yıllarda e-ticaret tüm dünyada hızlı bir gelişim gösteriyor. Webrazzi’nin Haziran 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’deki e-ticaret sektörü 3 bin 676 kişiye istihdam sağlıyor. Bu alanda hizmet veren sektörler de artıyor.

29.03.2014 21:45:320
Paylaş Tweet Paylaş
E-ticaret yeni meslekler doğurdu

5 yıl öncesine kadar sektörde eğitim ve uzmanlık seviyesinin çok fazla sorgulanmadığını hatırlatan Limango.com.tr, Arabulvar.com, Ogli İnsan Kaynakları Direktörü Ela Bilgin, bugün ise şirketlerin sektörden daha fazla pay alabilmek için iyi eğitimli ve deneyimli kişileri istihdam etmeye çalıştığını anlatıyor. Enuygun.com Genel Müdürü Çağlar Erol, deneyim eksikliğinin en sık karşılaştıkları sorun olduğunu söylüyor.

İNGİLİZCE ARANILAN ÖZELLİK
Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, sektörde teknolojiyi yakından takip eden, yenilikleri uygulayan, analitik düşünebilen ve iyi İngilizce bilen gençlere ihtiyaç olduğunu söylüyor. 

Yılmaz, gençlerin alan seçip kendilerini geliştirmeye başlamalarını ve staj yapmalarını öneriyor. Gittigidiyor.com İnsan Kaynakları Entegrasyon Lideri Özlem Bengi ise yabancı yatırımcılar geldikçe sektörde İngilizcenin aranılan bir özellik haline geleceğini hatırlatıyor.

BURÇAK PAK YILMAZ
YENİBİRİS.COM GENEL KOORDİNATÖRÜ
‘Yazılım uzmanı ihtiyacı yüzde 217 arttı
EN ÇOK ARANAN

Yenibiris.com’da yayınlanan internet ve e-ticaret sektörü ilanlarına genel olarak baktığımızda, son 2 yılda önceki 2 yıla göre yüzde 169 oranında artış olduğunu görüyoruz. Adayların bu ilanlara yaptığı başvurularda da benzer oranda artış söz konusu. İnternet sektöründe en fazla ilan verilen pozisyon ise yazılım uzmanı. Yazılım uzmanı ilanlarında yaşanan artış yüzde 217 oldu. İlanlarda özellikle PhP yazılım uzmanı ve .net yazılım uzmanı başı çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz