E-ticaret yeni meslekler doğurdu

Son yıllarda e-ticaret tüm dünyada hızlı bir gelişim gösteriyor. Webrazzi’nin Haziran 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’deki e-ticaret sektörü 3 bin 676 kişiye istihdam sağlıyor. Bu alanda hizmet veren sektörler de artıyor.

29.03.2014 21:45:320
Paylaş Tweet Paylaş
E-ticaret yeni meslekler doğurdu

BURAK AKGÜL
İKİNCİEL.COM KURUCU ORTAĞI
“E-ticaret ekosistemi yeni oluşuyor”

YETİŞMİŞ ELEMAN İHTİYACI
Webrazzi’nin Haziran 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’deki e-ticaret sektörü 3 bin 676 kişiye istihdam sağlıyor. Çalışan sayısı, şimdilik daha çok çağrı merkezi, depo ve operasyon birimlerinde yoğunlaşsa da teknik altyapı açısından yetişmiş elemana da büyük ihtiyaç duyuluyor.

Bu açıdan baktığımızda son zamanlarda e-ticaretteki istihdam haritasının daha çok ürün editörü, lojistik sorumlusu, sosyal medya uzmanı, sistem mühendisi, web tasarımcısı, içerik yöneticisi, veritabanı uzmanı gibi pek çok farklı pozisyon ile zenginleşmeye başladığını görüyoruz.

AKILLI MOBİL CİHAZLAR
E-ticaret hacmi, akıllı mobil cihazlar sayesinde gelecekte çok daha hızlı bir şekilde büyüyeceği ve şekil değiştireceği için gelecekte de dijital çağın sağlayacağı avantajlarını anlayabilecek, bu avantajları farklı platformlar üzerinden takip edebilecek ve bu platformlardaki teknolojik altyapı geliştirmelerinden tutun da müşteri ilişkileri ve pazarlama alanlarına kadar inovasyonu yakalamaya çalışacak yaratıcı bireyler aranır olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz