Eczacıbaşı’nda kariyer test sürüşüyle başlıyor

Eczacıbaşı, işe alabilecekleri nitelikteki son sınıf ve master öğrencilerini “test sürüşü” adını verdikleri 2 aylık staj programlarına kabul ediyor.

1.06.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Eczacıbaşı’nda kariyer test sürüşüyle başlıyor
Eczacıbaşı, yapı ürünlerinden sağlığa, finanstan gayrimenkule birçok sektörde faaliyet gösteren 9 bin 300 kişinin çalıştığı dev bir topluluk.
Çalışanlarıyla henüz öğrenciyken bir araya gelen topluluk kuruma adapte olanlarla yaşamları boyunca bağını koparmıyor. Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü Ülkü Feyyaz Taktak, “Eczacıbaşı eğitim sırasında öğrencilerle iletişime başlar, emeklilik hayatları boyunca da çalışanlarla ilişkisi devam eder” diyor.
Eczacıbaşı, insan kaynağına kariyerleri boyunca fırsat eşitliği tanıma konusunda da iddialı. Taktak bu konudaki tutumlarına ilişkin olarak, “Bizim İK uygulamalarında hiç istisna olmaz. Herkes istisnasız aynı şekilde uygulamalara tabi olur, kendi kariyerinde hangi pozisyonlara hangi şartları sağlayabildiğinde geleceğini bilir” diye konuşuyor.
Topluluk olmanın da çalışanlar için ciddi bir avantaj yarattığını belirten Taktak, bu sayede kariyerlerinde sıkışanların topluluk bünyesindeki başka şirketlerde daha üst pozisyonlara yerleştirildiklerini de sözlerine ekliyor.
Birçok üniversite öğrencisinin en çok çalışmak istediği kuruluşların başında yer alan Eczacıbaşı, yeni mezun alımı konusunda da özel bir sisteme sahip. Bu sistem dahilinde İK yöneticileri işe alım dönemlerinde üniversiteleri ziyaret ediyor. Seminerler ve vaka çalışmaları aracılığıyla başarılı öğrencilerle buluşuyorlar. “Kariyer test sürüşü” adını taşıyan uygulama kapsamında aday öğrenciler detaylı seçme sürecinin ardından 2 aylık staja başlıyor.
Eczacıbaşı İnsan Kaynakları Direktörü Ülkü Feyyaz Taktak, genç mezunlara sundukları kariyer fırsatlarını Genç Capital’e anlattı:
Ec­za­cı­ba­şı Top­lu­lu­ğu en faz­la ça­lışıl­mak is­te­nen grup­lar ara­sın­da. İK po­li­ti­ka­nız­dan bah­se­der mi­si­niz?
İlk önce Eczacıbaşı Topluluğu’nun vizyonundan bahsetmek gerekiyor. Biz kaliteli, sağlıklı, çağdaş yaşamın destekçisi olmayı hedefliyoruz. İK süreçlerimiz klasik İK süreçlerinden biraz farklı. Klasik süreç işe alma ile başlar, işten ayrılma ile sonuçlanır. Eczacıbaşı Topluluğu ise eğitim sırasında öğrencilerle iletişime başlar, emeklilik hayatları boyunca da çalışanlarla ilişkisi devam eder. Bu nedenle İK süreçlerimizin zaman yelpazesi biraz daha geniş.
Üni­ver­si­te öğren­ci­le­ri ile na­sıl ile­ti­şi­me ge­çi­yor­su­nuz?
İşe alma aslında iki taraflı bir konu. Siz birini işe almaya çalışıyorsunuz, işe alma adayı da kendisine iş bulmaya çalışıyor. Üniversite sıralarında insanların en zorlandıkları konu hangi sektörde hangi işte çalışacakları konusuna bir cevap bulabilmek. Biz de bunun için üniversitelerin 3’üncü sınıf öğrencilerine, yüksek lisans yapanların da son sınıfa geçme aşamasında olanlara yönelik ‘kariyer test sürüşü’ adını verdiğimiz bir uygulamayı hayata geçirdik.
Bu na­sıl bir uy­gu­la­ma?
Bu uygulama ile üniversiteleri ziyaret ederek başarılı öğrencileri bilgilendiriyoruz, seminerler veriyor, vaka çalışmaları yapıyoruz. Detaylı seçme sürecinden geçiriyoruz. Bu sürecin sonunda başarılı olanlara birkaç aşamalı imkan sunuyoruz. O imkanın birinci aşaması yazın en az 2 ay süren bir stajyerlik dönemi. Bu stajyerlik döneminde onlara özel programlar uygulanıyor, yöneticilerimiz onların mentoru olarak çalışıyor. Böylelikle kafalarında belirli bir sektör, belirli bir şirket, belirli bir iş hayatı tanımı oluşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz