En kritik hatalar

Capital, genç profesyonellerin radarındaki şirketlerin İK yöneticileriyle konuşarak yeni mezun gençlerin iş görüşmelerinde yaptıkları hataları belirledi.

12.06.2014 16:52:370
Paylaş Tweet Paylaş
En kritik hatalar
Okul hayatını tamamlayarak mesleki kariyerine atılmaya hazırlanan yeni mezunun önündeki en önemli konu başarılı bir iş görüşmesini nasıl yapacağıdır. Peki, yeni mezun gençlerin bu kritik eşikte yaptıkları en büyük hatalar neler? Capital, genç profesyonellerin radarındaki şirketlerin İK yöneticileriyle konuşarak bu soruya yanıt aradı.

Araştırmamızın sonuçlarına göre gençlerin en kritik mülakat hatası ise “ev ödvini yapmadan mülakata gitmek”... Bunu “kendini tanıtamamak”, “tutarlı olmamak” izliyor. Üniversiteden yeni mezun oldunuz veya olmak üzeresiniz. Gönlünüzün çektiği işlere birer birer başvuruyorsunuz.

Ancak nedense çağrıldığınız mülakatlar bir türlü olumlu sonuçlanmıyor. Acaba nerede hata yapıyorsunuz? Mülakatta doğru cevapları mı veremediniz, yoksa yanlış kıyafeti mi giydiniz?

Hem insan kaynakları uzmanları hem şirketlerin İK yöneticileri bir mülakatta yapılan en kritik hatanın adayın görüşmelere hazırlıksız gelmesi olduğunu düşünüyor. Şirketlere İK desteği sunan HRM Danışmanlık’ın ortağı Elif Ejdar Özel, “Mülakat esnasında maalesef başvuru yaptığı pozisyonu bize soran ve müracaat etmiş miydim diyen gençlerle bile karşılaşıyoruz.

Adayın şirkete ya da pozisyona karşı bilinçsiz ya da ilgisiz olması mülakat sırasında olumsuz değerlendirilmesine sebep oluyor” diyor. Görüşmeye zamanında gelmemek, mülakatta tutarlı bilgiler vermemek, hemen maaşı sormak, profesyonellikten uzak tavır ve kıyafetler de diğer önemli hatalar. İşte yeni mezunların mülakatla imtihanı.

ŞİRKETİ, POZİSYONU TANI
Mercedes-Benz Türk İK Müdürü Salih Ertör, yeni mezun adayların mülakatlarda yaptığı en kritik hatanın görüşmeye hazırlıksız gelmek olduğunu söylüyor. Ertör, mülakat öncesi hazırlıkları çok önemsiyor; “Mülakat öncesinde kendinize ‘Profesyonel niteliklerim ve hedeflerim neler?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz