İlk işe zor veda

Türkiye’nin en önemli şirketlerinde görev alan, yıllarca üst düzey yöneticilik yapan isimlerin, gençlere yol gösterecek iş değişiklik öyküleri...

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk işe zor veda
Kariyer yolculuğunda “ilk iş ” her zaman kritik bir rol oynar. Geleceğin şekillenmesinde, önemli kararların alınma,sında önemli bir eşiktir. Bu nedenle ilk işten ayrılmak, zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkar. Türkiye’nin en önemli şirketlerinde farklı pozisyonlarda görev alan, yıllarca üst düzey yöneticilik yapan isimlerin, ilk işlerine veda öyküleri de bu nedenle oldukça önemli. İşte onların gençlere yol gösterecek iş değişiklik öyküleri...

İLK İŞTE UZUN YILLAR
Uzun yıllar bankacılık sektöründe üst düzeyde görev almış ve şu anda Türkiye’nin önde gelen şirketlerine danışmanlık yapan Ziya Akkurt, ilk işyeri olan İnterbank’ta 6 yıl çalıştı. İşe idealist duygularla girdiğini ve bankacılığı burada öğrendiğini söyleyen Akkurt, o zamanki hayalinin bankanın dış işlerinde çalışmak olduğunu söylüyor. Akkurt, bu pozisyonda 1,5 yıl çalıştıktan sonra nasıl işten ayrılmaya karar verdiğini şöyle anlatıyor:

“Uluslararası bankacılık yapıyorduk. Bizden sorumlu olan genel müdür yardımcısı Amerikalı bir hanımdı. Yönetim değişikliği olunca ayrıldı. Ardından ben de işten ayrılmayı düşünmeye başladım. Ancak 45 ay muhasebesini yaptıktan sonra bir iş bulup ayrılmaya karar verdim. BNP AK Dresner, o zaman tek şubeli bir bankaydı. Başımız sıkıştığında gidip çözüm arayabileceğimiz deneyimli insanlar yoktu. Ancak orada kendi kendime çok şey öğrendim.” Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu, iş hayatına 1994’te atılmış. Yeni mezun bir endüstri mühendisi olarak Zeytinoğlu Holding’in merkezinde stratejik planlama uzmanlığı görevini üstlenen Bebitoğlu, 4,5 yıllık bu ilk deneyimden sonra aldığı iş değiştirme kararını şöyle anlatıyor:

“Yüksek lisansı ve doktoranın örgün bölümünü tamamladıktan sonra grup şirketlerinden ZET Bilgisayar’a geçme görüşmeleri yapmak için tam bir yıl bekledim. Geçtikten sonra da kendime grup içinde terfi etme hedefini koydum ve bunun için de tam bir yıl hazırlık yaptım. 15 günde bir ofisine gelen koordinatörü yakalayıp görüşmemi yaptıktan sonra yani yine tam bir yıllık hazırlığın ardından hedefime ulaştım. Satış ve pazarlama müdürü olarak tam 27 yaşında grubun tarihindeki en genç yönetici oldum.”

HEYECANIN PEŞİNDEN KOŞTU
Pamukbank, Boyner Holding, Turkcell, GNC gibi birçok şirkette yöneticilik yaptıktan sonra yeme içme sektörüne geçiş yapan MSA Genel Müdürü Sitare Baras, ilk iş değişikliği kararını “Bu ben değilim” diyerek aldı. İlk işini bürokratik ve uzun süreçlerle yürüyen bir iş olarak tanımlayan Baras, “Ben ise hep daha işin en başından heyecanlı bir vizyonun, yapılmamışı yapacak olmanın’ peşinden koşmak istedim” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz