İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz

Mercedes-Benz Türk İK Direktörü Salih Ertör, şirketinin İK stratejilerini ve gençlere bakışlarını anlattı.

1 KASIM, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz

Stratejimizin temel taşları ana başlıklarıyla kârlılığa katkı sağlamak, rekabetçi bir çalışan profili istihdam etmek, üstün liderlik yetkinlikleriyle donatılmış bir yönetim takımına sahip olmak, tüm paydaşlarımız için cazip bir işveren olmak ve İK süreçlerimizde mükemmellik olarak sayılabilir.

Şirkete her yıl ortalama ne kadar işe alım yapıyorsunuz?
2012 yılında 139’u beyaz yakalı, 311 ’i mavi yakalı olmak üzere 450 kişi istihdam ettik. 2013 Ocak-Ağustos aylarında ise toplamda 50’si beyaz yakalı 400 kişi işe aldık. Alımlar ihtiyacımıza göre bazen mavi yaka bazen de beyaz yaka ağırlıklı olabiliyor. Ancak her yıl minimum 100 beyaz yakalı istihdamımız oluyor.

İşe alımların ne kadarını yeni mezunlar oluşturuyor?
Beyaz yakalılardan bahsediyorsak işe alımların en az yüzde 60’ı yeni mezunlardan oluşuyor diyebiliriz. Bizim uzun dönemli bir stajyer programımız var. Biz üniversite son sınıf öğrencilerine bir yıllık bir staj imkanı tanıyoruz. İşe aldıklarımızın zaten yüzde 50’sini bu programdan çıkarıyoruz. Bazen bu oran yüzde 50’yi de geçebiliyor. O nedenle istihdamın çoğu da tabii yeni mezunlardan oluşuyor. Gençler staj programı kapsamında son sınıfta şirkette zaman geçirdikleri için bu sürede hem ürünlerimiz hem süreçlerimiz hem de şirket kültürünü tanıma imkanı bulurken biz de onları tanıyabiliyor ve değerlendirebiliyoruz. Böylece üniversiteyi bitirirken aynı zamanda meslek tecrübesine de sahip olmuş elemanlar ortaya çıkıyor. Bu bakımdan oldukça kazan-kazan formülüne uygun güzel bir program. Yeni fakat üstün nitelikte personelimizi bu kanaldan sağlıyoruz.

İşe alımda en çok dikkat ettiğiniz hususlar neler ?
Birincisi, tabii ki profil. Zaten stajyer alırken de işe alımda ihtiyaç duyduğumuz profile uygun seçim yapıyoruz. Profil derken adayın tahsili, branşı, notları, ilgileri, yani daha çok kağıt üzerinde de görebileceğiniz niteliklerin dokümantasyonunu kastediyorum. İlki adayın bizim mesleki ihtiyacımıza uyan bir “background” u varmı, ikincisi şirket değerlerini içselleştirebilecek durumda mı, üçüncüsü ise şirkete özel bir ilgi duyuyor mu diye bakıyoruz. Hem otomotiv sektörüne hem de Mercedes Benz-Türk’e olan, içten gelen bir ilgi arıyoruz. Bunlar bizim işe alımda olmazsa olmazlarımız.

En çok hangi bölümlerden işe alım yapıyorsunuz?
Beyaz yakalılarımızın yaklaşık yüzde 60’ı mühendis. Özelde sırasıyla makine, endüstri, otomotiv mühendisi ve diğer mühendislik dallarından (kimya, çevre, fizik) arkadaşlar var. Bunların ardından işletme, ekonomi ve diğer sosyal bilim dalları mezunları geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.