Öğrenci kulüpleri neler kazandırıyor?

Üniversite yıllarında okul içinde de eşsiz deneyimler elde etmek mümkün…Gençler, üniversite içinde kurulan öğrenci kulüplerindeki faaliyetleriyle iş hayatının çalışma sistemini tecrübe edebiliyor. Düzenledikleri etkinlik ve organizasyonlarda ise iş dünyasının önde gelen isimleriyle tanışıp networklerini genişletiyor. Bu bağlantılarla öğrencilere staj ve iş kapıları açılıyor. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin işletme ve ekonomi alanlarında faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri, projelerini, hedeflerini ve düzenledikleri konferans, eğitim, festival gibi önemli etkinlikleri Genç Capital’e anlattı.

24.07.2015 12:03:400
Paylaş Tweet Paylaş
Öğrenci kulüpleri neler kazandırıyor?

“İŞ KAPILARI ARALANIYOR” Karadeniz Teknik Üniversitesi (KATÜ) İşletme ve Ekonomi Kulübü, yıl içinde, iş hayatının ve kültür dünyasının önemleri isimleriyle kariyer ve söyleşi haftaları, şehir içi ve şehir dışı geziler, eğitimler, medya ödül gecesi, konferanslar gibi etkinlikler düzenliyor. Kulübün hedefi, düzenlemiş olduğu birçok sosyal, akademik ve eğitim organizasyonla gelişimlerine katkıda bulunmak ve kulübün devamlılığını sağlamak. Kulübün başkanı Şeyda Halil, “Yaptığımız etkinliklerde ağırladığımız misafirlerle yakın ilişkiler kurarak network’ümüzü genişletiyoruz. Kurduğumuz bu ilişkiler ise bize iş hayatında kapıların aralanmasına yardımcı oluyor” diyor. 
“TEORİ PRATİĞE DÖNÜŞÜYOR” Bilkent Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü’nün, Ankara Start Up Zirvesi, Business Talk, İlham Veren Yolculuklar Konferansı, Business Challenge, Hongouts Talk etkinlikleri dikkat çekiyor. Tecrübeli üyelerin deneyimlerini yeni nesillere aktarmasına önem verdiklerini belirten Kulüp Başkanı Enes Öztürk, “Üyelerimize, girişimcilik uygulamalarının gözlemlenebileceği ve teorinin pratiğe dönüştüğü paylaşımcı ortamımızla yardım ediyoruz. Üyelerimiz, bu ortamda aktif rol alarak akademik yaşamda ve iş hayatına yetkin, teorik bilgiyi pratiğe dönüştürebilen, en önemlisi de girişimcilik ruhunu kazanmış ve uygulama safhalarına hakim olan bireyler haline geliyor” diyor. 
HER YIL 5 ETKİNLİK İTÜ Yatırım Kulübü, Türkiye’nin en aktif öğrenci topluluklarından biri. Kulüp, öğrencilerin ekonomi, borsa, yatırım ve buna benzer birçok konuda bilinçlenmesini ve kendilerini bu yönlerde geliştirmesini amaçlıyor. Kulübün yönetim kurulu üyeleri Burcu Çavuşoğlu ve Kaan Kamanlı, projelerini anlatıyor: “Sanal Borsam, Pazarlama ve Finans Zirvesi, İTÜ Kariyer Zirvesi, Yatırımcı Oluyorum Forex ve GOBI (Global Opportunities in Business and Investment) Zirvesi adlı etkinliklerimizi her yıl düzenli olarak gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz her projeyi mümkün olduğunca istikrarlı bir şekilde ilerletip başarıyla sonlandırdık.”
“BAĞLANTILARIMIZ GÜÇLENİYOR” Anadolu Üniversitesi Girişimcilik Kulübü, daha çok uygulamalı etkinlikler yapmaya özen gösteriyor. Kulübün geleneksel hale getirdiği ‘Girişimcilik Baharı’ adında düzenli bir organizasyonu var. Kulübün başkan yardımcısı Hasan Göde, bugüne kadar gerçekleştirdikleri en önemli projelerinin “Fikir Üretme Kampları” olduğunu söylüyor. Bu kamplar sonucunda pek çok öğrencinin Start Up Weekend programlarında projelerine destek bulma imkanı yakaladığını da sözlerine ekliyor. En büyük hedefleri ise Anadolu Üniversitesi’ndeki seminer odaklı etkinlikleri tamamen ortadan kaldırıp okulun öğrencileri iş hayatına en iyi hazırlayan kulübü olmak. Göde, kulübün katkılarını “Bu kulübe dahil olanlar, öğrenci kimliğini çok iyi kullanarak iyi yerler ve önemli kişilerle bağlantı kurabilir” diyerek açıklıyor. 
“İNOVATİF PROJELER GELİŞTİRİYORUZ” Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ARGE ve İnovasyon Kulübü, sektöründe öncü şirketlerin, AR-GE merkezlerine teknik geziler düzenliyor. Bu etkinliklerle öğrenciler hem üretim ve AR-GE merkezini geziyor hem de şirket yöneticileriyle buluşma imkanı yakalıyor. Kulübün kurucusu ve başkanı İsmail Kaya, hedeflerini şöyle anlatıyor: “Kulübümüz, her öğrencinin inovatif projeler geliştirerek öğrenilen teknik bilgileri pratiğe dö-nüştürebileceği ortamı ve eğitim hayatı devam ederken şirketlerde çalışarak tecrübe kazanabilecekleri fırsatları yaratmayı amaçlıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz