Öğrenci kulüpleri neler kazandırıyor?

Üniversite yıllarında okul içinde de eşsiz deneyimler elde etmek mümkün…Gençler, üniversite içinde kurulan öğrenci kulüplerindeki faaliyetleriyle iş hayatının çalışma sistemini tecrübe edebiliyor. Düzenledikleri etkinlik ve organizasyonlarda ise iş dünyasının önde gelen isimleriyle tanışıp networklerini genişletiyor. Bu bağlantılarla öğrencilere staj ve iş kapıları açılıyor. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin işletme ve ekonomi alanlarında faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri, projelerini, hedeflerini ve düzenledikleri konferans, eğitim, festival gibi önemli etkinlikleri Genç Capital’e anlattı.

24.07.2015 12:03:400
Paylaş Tweet Paylaş
Öğrenci kulüpleri neler kazandırıyor?
Kurumsal şirketlere benzeyen yapısı olan öğrenci kulüplerinde üniversiteliler, iş hayatının provasını yapıyor. Örneğin, Hacettepe Üniversitesi İşletme Topluluğu, öğrenci kulüplerini “küçük birer şirket” olarak tanımlıyor. KATÜ İşletme ve Ekonomi Kulübü ise iş hayatının gerektirdiği disiplini öğrendiklerini söylüyor. Bunun dışında düzenlenen kulüp etkinlikleri, organizasyonlar öğrencilere iş dünyasının önemli isimleriyle tanışma imkanı sunuyor. Teknik gezi düzenlemeye özellikle önem veren Yıldız Teknik Üniversitesi’nin AR-GE ve İnovasyon Kulübü, bu gezilerde ziyaret ettikleri şirketlere yarı zamanlı işler bulabiliyor. Geçmişte İşletme ya da Ekonomi Kulüpleri ağırlıktayken son 5 yılda yeni kurulan girişimcilik kulüplerinin hız kazandığı görülüyor. Özellikle Koç, Bilgi, Bilkent gibi vakıf üniversitelerinin girişimcilik kulüplerinin düzenliği organizasyonlar, Türkiye çapında ses getiriyor. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden işletme ve ekonomi alanında faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri, projelerini ve hedeflerini anlattı:
MAKE BETTER’IN HEDEFİ BÜYÜK Koç Girişimcilik, Koç Üniversitesi’nin en aktif kulüplerinden biri... Kulübün en yeni projesi “Make Better” hareketi. Kulübün eş başkanları Egemen Filiz ve Burak Yılmaz,Make Better hakkında şunları söylüyor: “Öğrenci arkadaşlarımız okulumuzda var olan oluşumları daha iyi hale getirmek için projeler üretecekler. Amacımız, Make Better hareketini önce İstanbul’da, sonra tüm Türkiye’de yaymak. Böylece ülkemizin çeşitli şehirlerinde okuyan lise öğrencilerini girişimcilikle tanıştırmak istiyoruz.” Bunun dışında Koç Girişimcilik, haftalık periyotlarla IDEX toplantıları düzenliyor. Bu toplantılarda TED konuşmaları veya yeni girişimler, farklı inovasyonlar paylaşılıyor ve bu paylaşımlarla ilgili sorulan sorulara herkesin cevaplar vermesi bekleniyor. Buradaki amaç, belirli konular üzerine nasıl farklı düşünceler sunulabileceğini ortaya koymak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz