"Sektörde açık var"

AtlasGlobal, özel havayolu sektöründeki önemli oyunculardan biri. Geçen yıl yeni hatlarla büyüyen şirket, gençler için de gelecek vadediyor. AtlasGlobal İnsan Kaynakları Başkanı Fulya Suzhun, sektörde en çok kabin memurlarına ve pilotlara ihtiyaç olduğunu söylüyor. Özellikle pilotlarda sektördeki açığın sürdüğüne dikkat çekiyor. Suzhun, Atlantik Uçuş Akademisi’nde yılda 120 kabin memuru, 80 pilot mezun ederek sektöre önemli bir katkıları olduğunu söylüyor.

24.07.2015 12:33:330
Paylaş Tweet Paylaş
"Sektörde açık var"
Kurumsal kimliğini değiştirerek AtlasGlobal adıyla hizmet vermeye başlayan AtlasJet, 2001 yılından beri havacılık sektöründe faaliyetlerini sürdürüyor. 2014 yılında, Londra ve Kuveyt gibi yeni hatlarla birlikte yurtdışı uçuşlarında yüzde 22 büyüme gerçekleştiren AtlasGlobal’in, toplam yolcu sayısı ise yüzde 10 arttı. Şirketin kurumsal kimlik değiştirerek yeni hatlar açmasının işe alımlara da etkisi olacağı bekleniyor. Henüz yüksek sezona girmedikleri için yeni işe alımlara başlamadıklarını ifade eden AtlasGlobal İnsan Kaynakları Başkanı Fulya Suzhun, “Yaz döneminde başta kabin memuru olmak üzere eleman alımı yapacağız. Pilot alımlarımız da devam edecek. Markamızın değişmesiyle birlikte adayların başvuru oranlarının yanı sıra yeni işbirlikleri için gelen talepler de oldukça arttı” diyor. AtlasGlobal, 2015 yılında 60 kabin memuru, 10 kaptan pilot alımı yapmayı planlıyor. Bu yılki stajyer sayısının ise 75 olması bekleniyor. AtlasGlobal İnsan Kaynakları Başkanı Fulya Suzhun ile şirketin insan kaynakları stratejisini, gençlere yönelik planlarını ve fırsatları konuştuk:
AtlasGlobal’in pazardaki yeri nedir?
 2014 yılında yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiğimiz uçuşlarda, toplam 4 milyon 274 bin 342 yolcu taşıdık. 2014 yılında toplamda taşıdığımız yolcu sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 10 artış gösterirken bu oran, sadece yurtdışı uçuşlarımızdaysa yüzde 22’ye yakın. Tarifeli seferlerimizdeki doluluk oranımız ise yüzde 81 oldu. Bu büyümede, 2014 yılında açtığımız yeni uçuş noktalarımız olan Londra ve Kuveyt’in payı büyük. Şu anda AtlasGlobal’in grup şirketleri de dahil olmak üzere Türkiye genelinde toplam 1.412 çalışanımız var. Yurtdışındaki ortaklarımızdan bahsedecek olursak Ukrayna’da 100, İngiltere’de 3, Irakta 2 ve Kıbrıs’ta 10 kişilik çalışma ekiplerimiz yer alıyor. 2011 yılında Atlantik Uçuş Akademisi (AFA) adıyla kabin memuru ve pilot yetiştirdiğimiz bir okulumuz açıldı. Yetişmiş eleman sıkıntısının sektörün en büyük problemlerinden biri olduğunu gördük ve hem bünyemizde oluşan açığı kapatmak hem sektöre katkıda bulunmak için bu girişimi gerçekleştirdik. 
Havacılık sektöründe en çok hangi alanda elemana ihtiyaç var? 
Sektörde en çok kabin memurlarına ve pilotlara ihtiyaç oluyor. Özellikle pilotlarda sektördeki açık hala devam ediyor. Ancak bizim bu konuda Atlantik Uçuş Akademisi (AFA) gibi bir avantajımız var. Grup şirketlerimizden AFA’da hem kabin memurlarımızı hem pilotlarımızı yetiştiriyoruz. Bu şekilde sektöre de katkıda bulunmuş oluyoruz. Onun dışında sektörde yer operasyonuyla ilgili görevlerde de açık var. Bizim bu alanda 80 kişilik bir ekibimiz mevcut olduğu için açığımız olduğunu söyleyemem. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz