Yeni mezun ne kazanır?

İşte otomotivden finansa perakendeden bilişime kadar farklı sektörlerdeki yeni mezun ücretleri...

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni mezun ne kazanır?

Alıcı, “Gelişmiş ülkelerde CEO maaşları, yeni işe giren üniversite mezunlarının 4-6 katı iken Türkiye’de bu oranın 12-13 kat seviyelerinde olduğunu gözlemliyoruz” diyor. İnsan kaynakları şirketi Hugent’ın satış direktörü Çağlan Ünal Üzümcü de yeni mezunların aldıkları ücretin sektöre ve şirkete göre değiştiğini belirtiyor. Üzümcü, “Orta düzeydeki şirketlerde yeni mezun ücretlerinin aylık net bin 500 ila 2 bin TL’nin altına indiğini pek görmüyoruz” diyor ve ekliyor: “Büyük şirketlerde ise yeni mezunlar genellikle en az 2 bin 500 ila 3 bin TL kazanıyor. Finans ve bilişim sektöründe ise aylık gelirler 4 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.”

MASTER’IN ETKİSİ AZ
Master ve doktora gibi eğitim durumu da ücreti belirleyen bir diğer önemli unsur. İşe yeni giren mezunların lisansın yanı sıra master veya doktora derecelerinin olması şirketlerin sadece çok azında giriş maaşını etkiliyor. Master yapan yeni mezunlar, yapmayanlara göre yüzde 10 ila yüzde 15 arasında daha fazla kazanıyor. Türkiye’nin en büyük 500 şirketinde ise yüksek lisansı olan yeni mezunlar, bin 750 TL ila 3 bin 500 TL arasında aylık net maaş alıyor. Yeni mezunlar eğitime göre değerlendirildiğinde ise en büyük fark doktorada ortaya çıkıyor. Doktora yapan yeni mezunlar 2 bin 300 ila 3 bin 500 TL’ye kadar değişen maaşlar alabiliyor. Secretcv.com’un genel müdürü Okan Tütüncü de işe yeni giren yeni mezunların daha önce yaptığı stajların yanı sıra master ya da doktora yapmış olmasının ücret skalasını pozitif olarak etkileyeceğine dikkat çekiyor. Tütüncü, “Konusunda yetkin bir üniversitede master veya doktor yapmak, ücretlere yüzde 10 civarında katkı yaptığı gibi işe alımda da etkili oluyor” diyor. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden TAV’ın IK Müdürü Onur Kumtepe de master’ın olumlu etkisine vurgu yapıyor ve “Master veya doktora yapılan konu, kişinin çalışacağı alanla doğrudan ilgiliyse ve bu bilgi birikimi yapılan işte direkt kullanılacaksa kişinin pozisyonun bulunduğu ücret skalasında medyana daha yakın bir konumda işe başlaması sağlanabiliyor.”

HANGİ SEKTÖR ŞANSLI?
Yeni mezun ücretlerinin en yüksek olduğu sektörlerin başında finans, hızlı tüketim, otomotiv ve
e-ticaret gibi alanlar geliyor. Özellikle enerji, bilişim, e-ticaret gibi yeni gelişen sektörlerde pazarın güçlü şirketlerinin yeni mezunlara daha iyi ücret ödediği gözlemleniyor. Üzümcü de bu sektörlerdeki şirketlerin diğerlerine göre daha fazla sayıda yeni mezun alımı yaptığını ve ücret paketlerinin de daha iyi olduğunu ifade ediyor. Üzümcü, “Bu sektörlerde yeni mezunlar birçok başka sektörde 2-3 yıl deneyimli kişilerin aldığı ücretleri alıyor” diye konuşuyor. Tütüncü’ye göre yeni mezunlar en iyi ücreti otomotiv sektöründe alıyor. Otomotiv sektöründe yeni işe giren üniversite mezunları aylık mininum net 2 bin TL maaşla işe giriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.