Yeni mezun ne kazanır?

İşte otomotivden finansa perakendeden bilişime kadar farklı sektörlerdeki yeni mezun ücretleri...

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni mezun ne kazanır?


HASAN ALTUNKAYA
DATA EXPERT GENEL MÜDÜRÜ
“Maaş ikinci planda olmalı”
TECRÜBE ÖNEMLİ

Yeni mezunlar basamakları çok hızlı tırmanmak istiyor. Ancak bir deneyimleri yok. ilk önce ücret ve koltuğu dikkate almadan deneyim kazanmak için yola çıkmalılar. Bana göre bir veya iki yıl bir yönetici yanında yapılacak asistanlık en iyi deneyime ulaşmanın yoludur. Maaş ikinci planda kalmalı.
SABIRSIZLAR
Yeni mezunların sabır katsayıları çok düşük. Sabırlı olmaları, mütevazı ve müteşekkir olmaları gerekiyor. Sektör olarak yeni mezunların daha fazla kazanç elde edebileceği işlerin başında sosyal medya, iletişim, e-ticaret, sağlık, turizm, bulut bilişim, telekomünikasyon, enerji, hukuk alanları geliyor.
FARK YARATAN EĞİTİM
Ayrıca yeni mezunların konusunda yetkin üniversitelerin düzenlediği sertifika programlarına katılmaları, gelirlerini artırmalarını sağlayabilir. Sosyal branşlardan mezun olanlar için sosyal medya, insan kaynakları, dış ticaret sertifika programları iş bulma şansını artırabilir.
MÜHENDİSLER İÇİN
Mühendis kökenlilerin endüstri işletmeciliği gibi eğitimlere katılmalarını öneriyorum. Bu sertifika programları onları benzer bölümlerden mezun olanlardan ayıracak ve işe alımlarda öne geçmelerini sağlayacak.

ÇAĞLAN ÜNAL ÜZÜMCÜ
HUGENT SATIŞ DİREKTÖRÜ
“En iyi ücretler finans ve BT’de”
AYLIK ÜCRET 3 BİN TL

Yeni mezunların aldıkları ücretler sektöre ve şirkete göre değişiyor. Artık orta düzeydeki firmalarda bin 500 TL’nin altında kalan aylık ücretleri pek görmüyoruz. Büyük şirketlerde genellikle yeni mezun aylıkları 3 bin TL’ye kadar çıkıyor. BT sektöründe ise aylık net ücretler 4 bin TL’yi bile bulabiliyor.
ŞİRKETE GÖRE DEĞİŞİYOR
Master ve doktora yapmanın şirketin ücret sistemindeki kriterlerle ilgisi var. Büyük şirketlerin ücretlendirme sistemlerinde pozisyon için belirlenmiş bir sabit maaş ve çalışanın sahip olduğu ek kriterlere göre artan ek ödemeler söz konusu oluyor. Örneğin yeni mezun için belirlenen sabit maaş aylık net 2 bin TL ise bu kişinin yabancı dil, master, doktora ya da belirli sertifika gibi kriterlere sahip olması ücretinin artmasını sağlayacaktır. Her bir ek kriter için aylık maaşına net 100 ila 200 TL arasında ek ücret hak etmiş olur.
ONUR KUMTEPE TAV İNSAN KAYNAKLARI MÜDÜRÜ
“2013’te ücretleri yüzde 8 artacak”
ARTIŞ BEKLENİYOR

Yeni mezun çalışanlar için bütün şirketlerde ücret politikaları düşük. Genellikle yeni mezun çalışanların medyanın yüzde 10-20 aşağıda bir ücretle işe başladığını görüyoruz. Bu yıl ise yeni mezun ücretlerinde yüzde 8 oranında artış olacağını öngörüyoruz.
EN AZ KAZANANLAR
Yeni mezun seviyesinde en düşük başlangıç ücretleri çağrı merkezi fonksiyonlarında. Bunların aylık net kazançları 900 TL’ye kadar düşebiliyor. Yeni mezunlar açısından ücret konusunda en şanssız fonksiyonlar arasında çağrı merkezini müşteri hizmetleri, idari işler ve muhasebe takip ediyor.
MAKSİMUM 2 BİN TL
TAV’da işe yeni giren üniversite öğrencileri için başlangıç seviyesi dediğimiz ücretler pozisyonun niteliğine ve görevin kapsamına göre değişiyor. Yeni mezunlara minimum bin 400 TL ila 2 bin TL arasında ücret veriyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.