Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?

Dolayısıyla kamu hala elektrik ve doğalgaz fiyatlarını kontrol ediyor. Bu böyle olduğu sürece enerji yatırımcısı önünü göremiyor. Bu serbestiyi enerjinin tamamında hem tüketicilere hem enerji yatırımcılarına aktarmak durumundayız. Aksi taktirde enerji borsasını ne kadar kurarsak kuralım ve ne kadar düzgün bir şekilde kurgulayıp işletelim, esasında ana hedef olan serbest piyasaya veya likit pazara ulaşamamış olacağız.

Reha Pamir
Teşekkürler. Şimdi de Mustafa Kemal Bey’e bir soru yöneltmek istiyorum. Şu an gelişmiş olan enerji borsalarına baktığımızda, bunun sadece elektrik üreten veya toptancı gibi ticaretini yapan şirketler değil, aynı zamanda finansal oyuncuların da özellikle türev piyasalarında pozisyon aldıklarını görüyoruz.

Örnek vermek gerekirse, türev piyasalarında işlem yapmak isteyen finansal kurumlar, prensip olarak ilgili ürünün spot piyasasında işlem yapma hakkına sahip olmak ve gerektiği durumlarda pozisyonlarını kapatabilmek isterler. Şu an belki çok erken ama hedefin ilerleyen ve gelişen bir borsa kurmak olduğunu düşündüğümüzde, önümüzdeki dönemde bu tarz finansal oyuncular örneğin hedge bank’lar ya da portföy yönetim şirketleri, türev piyasalarda işlem yaptığı dönemlerde spot piyasalarda da işlem yapabilme hakkına sahip olabilecek mi? Finansal oyuncuları çekebilmek için ne düşünürsünüz?

Mustafa Kemal Yılmaz Eski ismiyle İMKB yeni ismiyle Borsa İstanbul’da şu anda aracı kurumlar ile bankalar üye ve onlar işlem yapabiliyorlar. Ya da tüm işlemler onların üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Hepinizin yakinen takip ettiği üzere biz Borsa İstanbul çatısı altına İstanbul Altın Borsası’nı, Vadeli İşlem Borsası’nı (VOB) aldık ve bu borsa çatısı altında da sadece finansal ürünleri değil emtia üzerine vadeli işlem sözleşmelerini de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu hedef çerçevesinde de üye yapımızı farklılaştırmayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde sadece aracı kurumların ve bankaların üye olduğu değil, örneğin enerji piyasası devreye girdiğinde enerji piyasasının aktörlerinin, pamuk üzerine vadeli işlem sözleşmeleri açıldığında tarımsal ürünlerde işlem yapan ticaret yapıcıların da burada üye olabilmesine imkan tanımayı planlıyoruz, Böylece, örneğin Batu Bey bu piyasada işlem yapmak zorunda kaldığında ya da ihtiyacını gidermek istediğinde, bir aracı kuruma veya bankaya gitmeyecek. Doğrudan kendisi, bizim bir üyemiz olarak buradan alım-satım yapabilecek. Bu da kendisinin işlem maliyetlerini önemli ölçüde azaltacak. Dünyaya baktığınız zaman şöyle bir durum görüyorsunuz: Örneğin vadeli piyasalarda finansal oyuncular emtialarda çok önemli rol oynuyorlar. Barclays, JP Morgan gibi, Goldman Sachs gibi. Bir örnek vermek istiyorum. Mesela JP Morgan enerji piyasalarında aldığı pozisyonlarla yaklaşık 3 milyon hane halkının tüketimine eşdeğer bir vadeli işlem pozisyonuna sahip olmuş bir anda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz