Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?


Nihai olarak da şu noktaya geldik: Bir tarafta gün öncesi piyasası çalışıyor. Bir de dengeleme güç piyasası gerçek zamanda çalışıyor. Böylece sistemin dengesizliklerinin giderilmesi için dengeleme güç piyasası dediğimiz, esas amacı sistemin fiziksel dengesini sağlamak olan bir piyasa oluşmuş oldu. Bunun yanında tabii ki bir yan hizmet mekanizması kuruldu. Primer kontrol olsun, sekonder kontrol olsun gerçek zamanda sistemin dengesinin sağlanması için gerekli olan argümanlar da bu arada geliştirilmiş oldu.

“EPİAŞ ne getirecek?” sorusuna tekrar geldiğimizde, şu andaki yapıdan farklı bir şey getirmeyecek aslında. Ama piyasa işletmecisinin elini güçlendirecek. Nedir bu güçlendirme? Birincisi, biz şu anda tarafsız olduğumuzu ne kadar iddia edersek edelim, bir kısım katılımcılara veya bir kısım vatandaşlara tarafsız olduğumuzu ispatlayamıyoruz. Niye? Aslında onlar da haklı tabii ki. Çünkü bir izleme mekanizması yok. Mevzuatın değiştirilmesiyle ilgili birebir piyasa katılımcılarının katkısının sağlanmasıyla ilgili yetersizliklerimiz var. Bunu kamu içerisinde gerçekleştiremiyoruz. Ben her ne kadar yönetmelikler hazırlanırken bu ikisinde ısrar ettiysem de olmadı. Mesela kamu içerisinde bir yönetmelik nasıl değişir? Ki bunu yönetmeliğin içerisinde yazabilirdik. Yani değiştirme prosedürünü yazabilirdik ama yazamadık. Veya izleme komitesini kurabilirdik, kuramadık. Dedik ki bu ancak özel sektörün katılımıyla, özel sektörün de yönetimde pay sahibi olduğu, bizzat kendisinin de onayladığı bir mekanizmayı oluşturursak, işte o zaman biz gerçekten tarafsız olduğumuzu ispatlayabiliriz dedik.

Bunun ötesinde bizim neye ihtiyacımız var? Şu anda kamuda ben bir proje gerçekleştirmek istediğim zaman bunun finansmanını sağlayabilmek için 2 yıl geçiyor. TEİAŞ’ın cebinde para var ama finansmanı, o harcama yetkisini alıp da bütçeyi oluşturabilmek için 2 yıl harcadım. Halbuki artık piyasa işletmesinde teknoloji çok hızlı gelişiyor. Her an yeni ihtiyaçlar olacak ve bu ihtiyaçların anında, kısa sürede karşılanması lazım. Bu da kamu mantığıyla, kamu felsefesiyle işlemiyor. Oysa çok hızlı davranmak zorunda kaldığımızda anında cevabı vermemiz lazım.

Bir üçüncü husus ise personel konusu. 2011 Ocak ayına kadar PMUM’da sadece bir bilgisayar mühendisi vardı. Zorlamayla şu anda 11 tane bilgisayar mühendisi var. Bunlar da tabii ki genç elemanlar, biraz işi öğrendikten sonra hep gözleri dışarı gidiyor. Onları elimizde tutamıyoruz. Onun ötesinde şu anda hem işletme açısından hem yeni projelerin geliştirilmesi açısından önümüzde yapmamız gereken gerçekten çok proje var. Bunlar için personel ihtiyacı var. 30 bilgisayar mühendisi istedik. Son 2 yıl içinde 3 kişi alabildik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz