"1 TL harcayarak onlarca tesis yaptık"

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, yakında hayata geçirecekleri kentsel dönüşüm projesiyle ilçenin çehresinin tamamen değişeceğini belirtiyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
1 TL harcayarak onlarca tesis yaptık
Adını Yıldırım Bayezit'tan alan Yıldırım ilçesi Bursa'nın sürekli gelişen ve kendini yenileyen ilçelerinden biri. Akılcı projeler ürettiklerini anlatan Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, böylece para harcamadan ihtiyaç duyulan birçok tesisi hayata geçirdiklerini söylüyor.

700yıllık bir tarihe sahip Yıldırım, Bursa’nın çehresi her gün değişerek daha da güzelleşen ilçelerinden biri. 700 bin nüfusa sahip olan ilçe, adını Yıldırım Bayezit’tan alıyor. Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Yıldırım tarihi, doğal ve kültürel birçok güzelliğe sahip. Bursa ve Uludağ ile özdeş teleferik ilçeden kalkıyor. Bugün tüm Türkiye’de satılan ünlü su markalarının kaynağı yine Yıldırım’da bulunuyor. Yeşil Türbe’den OsmanlI’nın ilk hastanesine birçok tarihi eseri restore ettiklerini anlatan Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, çok yakında hayata geçirecekleri kentsel dönüşüm projesiyle ilçenin çehresinin tamamen değişeceğini belirtiyor.

Bize Yıldırım’ın genel bir profilini çizer misiniz?
700 yıllık bir tarihe sahip Yıldırım, Türkiye’nin en büyük ilçelerinden birisi. Yıldırım’ın özelliği nüfus yapısı açısından Anadolu’nun hemen her vilayetinde insan bulunduran bir mozaik olması. Aynı zamanda her yörenin kendine has özelliğini yaşatmak için birçok derneğimiz var. Bunlar ilk bakışta handikap gibi görünse de bunu kurduğumuz Yıldırımlar Derneği ile kentlilik bilinci oluşturarak güzelliğe dönüştürdük. Aynı zamanda Yıldırım, güneyinde Uludağ, kuzeyinde ovası olan ve doğal güzellikler barındıran bir ilçe. Şeftali, kestane, ahududu adına festivaller yaptığımız ürünler. Ayrıca çok önemli su kaynaklarımız var. Yıldırım’ın tarihi güzellikleri de saymakla bitmiyor. Üç önemli külliyemiz var: Yeşil, Yıldırım ve Emir Sultan Külliyesi. Türkiye’nin tanıtımında simge olarak kullanılan en önemli eserlerden Yeşil Türbe de ilçemizde yer alıyor.

Osmanlı’nın ilk hastanesi de Yıldırım’da yapılmış. Belediye olarak tek bir duvarı kalmış, viran haldeki bu eseri restore ederek bir şifahane yani hastane olarak yeniden hizmete açtık. Belediye başkanı olmadan önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü yaptım. 10 yıl önce bu hastanenin vakfiyesine (Vakfın idaresi ile ilgili hazırlanmış nizamname) rastladım. Şöyle yazıyordu: Kim ki bu eseri aslına uygun kullanmaya, Allah onun belasını vere.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz