2023’te her şey çok farklı olacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2023'te kentin çok daha ileri ve farklı bir noktada olacağını savunuyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2023’te her şey çok farklı olacak


Konya, tarihi ve kültürel geçmişinin yanında ekonomik anlamda da önemli bir misyona sahiptir. İhracatın büyüklüğünü göz önünde bulundurursak birçok yönden Türkiye’ye model olan Konya’nın, gücünü geçmişten alarak geleceğe de adımlarla ilerlediğini söyleyebiliriz.

Konya modeli, kaynakların verimli kullanılması, öz kaynakla kalkınma ve projelerin yürütülmesidir, Aynı zamanda yeni kaynaklar üreterek de hizmetlerin yerine getirilmesini sağlamaktır. Konya, 40 bin kilometrekareyi aşan toprak alanıyla Türkiye’nin yaklaşık 19’da biri konumunda. Birçok ülkeden daha büyük bir toprak alanına sahip. Aynı zamanda Selçuklu payitahtı. Anadolu’yu vatan yapmada atalarımız büyük bir misyon yüklenmiş. Konya kalkındığında Türkiye’nin gelişimine katkısı daha da artacaktır.

Kentin en önemli sorunları ve bunların çözümü için çalışmalarınız neler?
Konya bugün Türkiye’nin en planlı yapılaşmış, gecekondusu olmayan tek büyük şehri. En yaygın kanalizasyon ve su ağma sahip olan büyükşehir durumundadır. Şehrin en önemli sorunlarından olan hava kirliliği konusunda son yıllarda başta Valilik B ı olmak üzere ilgili kurumlarla önemli projeleri hayata geçiriyoruz ve bunu çözeceğiz. Şehrimizdeki trafik ' sorununu ise hizmete açtığımız 22 köprülü kavşak, hızlı tren geçitleri ile birlikte 33 yaya üst ve alt geçidi, yeni caddeler, yeni otoparklar, yeni otobüs güzergahları, raylı sistem yatırımlarıyla çözdük. Son yıllarda yapılan çalışmalarla Konya’mızın standardını yükselttik. Şehir olarak iki önemli eksiğimiz bulunuyor. Bir tanesi tarihi şehir merkezinin yenilenememesi sorunu. Bununla ilgili çalışmalarımız tarihi bedesten ve çevresindeki restorasyonlarla hızla devam ediyor.

Bir başka eksiğimiz ise günde 100-150 bin insanımızın kullandığı tramvayların iyileştirilmesi ve tramvay yolunda iyileştirme yapılması konusu. Yeni tramvay alımıyla ilgili ihalemizi yaptık, firmayla sözleşmemizi imzaladık. Dünyadaki en son model, yüzde yüz alçak tabanlı, klimalı, en modern taşıtları şehrimizde kullanmaya başlayacağız. Bu yıl içinde tramvaylar hizmet vermeye devam ederken Konya hafif metrosunun da çalışması yer altından, tünelden yapılmaya başlanmış olacak. Bunlar kolay yatırımlar değil. Türkiye’de belediye eliyle tamamlamış metro pek yoktur. Konya metrosunu Konya Büyükşehir olarak tamamlayıp hizmete açacağız.

Konya’yı bir marka şehir yapma ve bu yöndeki değerini yükseltmeye yönelik ne gibi çalışmalar içindesiniz?
Belediyeler olarak bir Konya modeli oluşturmaya çalışıyoruz. Öz kaynakla, halkın ihtiyaçlarına göre yüzde 100 memnuniyete götürmeye çalışan bir yol izliyoruz. Belediyeler şehrin imarını gerçekleştiren, insanların mutluluğunu sağlamaya çalışan yönetimlerdir. Bu ikisi yan yana olmak zorundadır. Bu konuda Konya olarak farklı bir bakış sergiliyoruz. Marka şehir olmak için büyük yatırımlar yapmanız gerekir. 42 bin kişilik yeni stadyum, 10 bin kişilik spor ve kongre merkezi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz