2023’te her şey çok farklı olacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2023'te kentin çok daha ileri ve farklı bir noktada olacağını savunuyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2023’te her şey çok farklı olacak
Konya'nın 2023 hedefleri çok büyük. Sadece Türkiye'nin değil dünyanın en önemli şehirleri arasına girme amacındaki Konya, dünyada yaşanabilir şehirler arasında üst sıralarda olmak istiyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2023'te bütün sorunların çözüleceğini ve kentin çok daha ileri ve farklı bir noktada olacağını savunuyor. Sevgi, barış ve hoşgörü şehri Konya, tarım ve sanayinin yanı sıra kültürel ve bilimsel faaliyetleriyle de adından söz ettirmek istiyor. 2023’te dünyada yaşanabilir şehirler arasında ön sırada olma hedefini ortaya koyan Konya, bu amaçla birçok yeni projeye de imza atıyor. 42 bin kişilik yeni stadyum, 10 bin kişilik spor ve kongre merkezi, Türkiye’nin Tübitak destekli ilk bilim merkezi, şehir meydanı, Mevlana Meydanı, tarihi eserlerin restorasyonu çalışmalarının yanı sıra yeni raylı sistem yatırımları, atıksu arıtma tesisleri, 100 bin metrekareden büyük yeni parklar yürütülen projelerden bazıları, Konya’nın, kültürel, tarihi ve yerel değerlerini bütüncül bir yaklaşımla ele alıp hepsinin değerini bir arada yükselterek Konya’yı marka haline dönüştürmek amacında olduklarını söyleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Konya, 2023 yılında bütün alt ve üst yapı problemlerini çözerek dünya şehirleri arasında bugünden çok farklı bir noktada olacak” diyor.

Konya’nın turizm, ekonomi ve sanayisine ilişkin bir değerlendirmede bulunur musunuz?
Bir kültür, tarih, sanat ve eğitim şehri olan Konya, Mevlana ikliminde yetişmiş insanları nedeniyle aynı zamanda sevgi, barış ve hoşgörü şehridir. Tarım ve sanayi denince de akla ilk gelen şehirlerden olan Konya’nın en temel özelliği dayanışma içinde hareket etmesi ve barışçı insan yapısıdır. Hem şehircilikte hem de sanayide üretim geleneği, öz kaynakları ve kalkınma modeliyle örnek olan Konya, Türkiye’nin gelenekle modernliği birleştiren en önemli şehridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz