"45 milyar dolarlık dönüşüm"

Demirtaş, dönüşümün ekonomik hacminin 45 milyar dolara ulaşabileceğini belirtiyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
45 milyar dolarlık dönüşüm
İzmir'de kent merkezinin yarıya yakını kentsel dönüşüme girecek. Yaklaşık 1 milyon İzmirliyi etkileyecek dönüşümde inşaat çalışmaları gelecek yıl başlayacak. İzmir'in kentsel dönüşümünün tamamlanması içinse 45 milyar dolarlık bir ekonomik hacimden söz ediliyor. Sadece İzmirli müteahhitler değil ülkenin her yerindeki müteahhitler, mimarlar, mühendisler ve inşaat sektörünün yüzlerce temsilcisi İzmir'de kentsel dönüşüm projelerinde yer alma peşinde. 10 ilçede, 102 mahallede 300 bin binanın yıkılıp yerine sağlıklı kentlerin yapılacağı kentsel dönüşüm sürecinde İzmir'i ciddi bir değişim bekliyor. İzmir’in gündeminde kentsel dönüşüm var. Kentin neredeyse yarısı kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. İzmir Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmaya göre İzmir’de 102 mahallede 300 bin binanın yıkılması gerekiyor. 25 yaşın üzerinde olan bu binalarda yaşayan 822 bin kişinin kentsel dönüşümden etkileneceği hesaplanıyor. İzmir Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürü Erkan Yaşacan, İzmir’de kentsel dönüşüm kapsamına giren semtleri şöyle sıralıyor: “Bornova, Karşıyaka, Menemen, Buca, Konak, Çiğli, Gaziemir, Narlıdere, Bayraklı, Karabağlar.”

Kentsel dönüşüm alanı içinde kalan 102 mahalleyi yapı tipleri, yapı yaşı, yapının fiziki durumu, nüfus ve konut yoğunluğu, kentin dinamiği ve estetiği açısından ayrıntılı olarak değerlendirdiklerini ifade eden Yaşacan, şöyle devam ediyor: “İzmir’de 4708 sayılı kanunun çıkmasından bugüne yaklaşık 52 milyon metrekare, 2013 yılı içinde ise 17 milyon metrekare inşaat alanı, yapı denetim sistemi kontrolünde gerçekleştirildi. İzmir’in yüzde 65’ine yakınının kaçak yapılaşmalardan oluştuğu göz önüne alındığında, denetimli yapılaşmanın geri kalan yüzde 35’lik kısımda gerçekleştiği anlaşılıyor. Sadece riskli alan ilan edilen Karabağlar bölgesinde dönüşüm sonrasında yaklaşık 2,2 milyon metrekare inşaat, mühendislik hizmeti ve denetimi alarak gerçekleşecek.”

Afet riskinin her zaman olduğuna dikkat çeken Yaşacan, “Bu yüzden 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu çok önem arz etmekte” diyor. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da sadece İzmirli müteahhitlerin değil inşaat sektörünü ilgilendiren tüm sektörlerin kentsel dönüşüm uygulamalarını büyük bir heyecanla beklediğine dikkat çekiyor. Demirtaş, dönüşümün ekonomik hacminin 45 milyar dolara ulaşabileceğini belirtiyor.

10 YILA DAMGASINI VURACAK PROJE
İnşaat sektörü 50’ye yakın sektörü de etkileyen ekonominin lokomotif sektörlerinden biri. İzmir’de gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesinde de sadece binaların projelerini çizenlere, gerekli inşaat hammaddelerini üretenlere, binaları yapanlara değil döşemeden elektriğe toprak sektöründen mobilya sektörüne kadar 10’larca sektöre iş yaratılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz