"7 sektöre dikkat"

"İzmir'le ilgili alınan kararlar, İzmir'in hamle yapmasını engelliyor"

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
7 sektöre dikkat


İzmir, önemli bir ihracat merkezi. Aynı zamanda Türkiye'nin  sanayide önde gelen şehirlerinden biri. Son yıllarda ise çoğunlukla Anadolu şehirleriyle karşılaştırılıyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'a göre bu haklı bir karşılaştırma değil. İzmir'in hak ettiği desteği alamadığını düşünen Yorgancılar, şu yorumlarda bulunuyor: "Bugün toplanan vergiye kıyasla devletten aldığı pay oranlandığında; İzmir, dört verip bir alıyor. İzmir'in hak ettiği payı alması durumunda, bölgesel ve ulusal büyümeye daha fazla katkı sağlayabileceğinden hiçbir endişemiz yok. Ancak İzmir özellikle de altyapısıyla ilgili sorunlarını artık aşmak zorunda. fiu anda zaten sanayide öne çıkan birkaç şehirden biri. Sağlık, kültür ve deniz turizminde önemli avantajlara sahip. Her geçen gün tarımsal ürünlerin daha değerli olduğu günümüzde, kayda değer tarımsal ürünleriyle zorunlu ihtiyaca cevap verebiliyor. Bu açıdan baktığımızda gelecek yıllar İzmir için oldukça önemli. Bu nedenle de sayılan Anadolu şehirlerinden çok daha fazla avantaja sahip."

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir sanayicisinin 2011 beklentilerini, hükümetin yürüttüğü çalışmalarla kentin ekonomik durumunu değerlendirdi.

İzmirli sanayici nasıl bir yıl geçirdi? 2011 yılı ile ilgili beklenti ve öngörüleriniz neler?

-Türkiye, 2010 yılında krizin olumsuz etkilerini telafi etmeye çalıştı. 2011 yılının da artık 2009 yılını unutturmasını ümit ediyoruz. Sonuçta ülkemizin, her zaman ifade ettiğimiz gibi, birçok kritik başlıkta potansiyeli çok yüksektir. Siyasi kaoslar yaşanmadığı ve dışarıdan olumsuz etkilenmeler olmadığı sürece, Türkiye kaldığı yerden yoluna devam edecek ve yeni pazar arayışlarıyla mevcut durumunu güçlendirecektir. Ancak burada siyasi iradenin de beklenen reformları, iyileşmeleri yapması gerekli. Türkiye'den yerele dönüp baktığımızda, liman sorununun üstesinden gelmiş, bölgedeki demiryollarını limanlara bağlamış, konteynır limanı olan, lojistik merkez haline gelen ve teşviklerle desteklenen bir İzmir için gelecek oldukça umut verici görünüyor.

Son yıllarda İzmir ekonomisinde yeni açılımlar oldu mu? Ön plana çıkan sektörler nelerdir?
-İzmir'in gelişmekte olan sektörleri lojistik, savunma, yenilenebilir enerji kaynakları, bilişim, organik tarım, jeotermal sera ve çiçekçiliktir. Bu alanlarda İzmir ciddi bir potansiyele sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz