Büyük değişim

Antalya, her yıl 10 milyonu aşkın turisti Türkiye'ye çekerek büyük bir gücü elinde bulunduruyor.

1 EKİM, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük değişim


Akdeniz Üniversitesi İ.İ.B.F. iktisat Blm. Bşk.
Prof. Dr. A. Ali Koç
Akdeniz Üniversitesi ikt. ve idari Bil. Fak. Doç. Dr. Şükrü Erdem

"TURİZM VE TARIM ÇEŞİTLENMELİ"
DAĞLARDA BUTİK OTEL YOK Son yıllarda 12 milyona yakın yabancı ve yerli turiste ev sahipliği yapan bir ilde kentlerin turistik nitelik kazanması, turizmin kültür ve çevre temelinde çeşitlenmesi gerekir. Dünyada kitle turizmi çok fazla arzulanan bir turizm değilken, Antalya'da halen neredeyse kutsanmakta. Kıyı turizmindeki yarım milyona ulaşan turistik yatak kapasitesine karşın, Antalya'nın dünya güzeli dağlarında doğru dürüst butik otel olmaması şaşırtıcı.
HEYKEL GÖRMEK MÜMKÜN DEĞİL Bu kadar büyük bir turizm sektörüne rağmen, tarihi eserlerin korunması ve değerlendirilmesi tamamen devlete bırakılmış durumda. Kentlerimizde estetik mimari örneği bulmak, özel sektör tarafından restore edilmiş bir tarihi bina ve yaptırılmış bir heykel görmek mümkün değil.
KONAKLAMA VERGİSİ OLMALI Çok önemli bir sorun da yerel kurumların zayıflığı. Dünyanın her yerinde turizm sektörü "konaklama vergisi" ile bölgenin altyapısına ve yerel yönetim hizmetlerine katkı yaparken,Türkiye'de konaklama vergisi lobi çalışmalarıyla engellendi. Büyük bir sektörde düşük fiyatla satış yapılıyorsa zaten böyle bir vergi olmalı.
DÖNÜŞÜM BAŞLAMALI Yok eğer düşük fiyatla satış yapılmıyorsa gecelik konaklamadan alınan 1 dolar veya yüzde 3 gibi bir vergi zaten rekabet sorunu yaratmaz. Buna rağmen konunun yerel yönetimler tarafından ısrarlı olarak dile getirilmemesi şaşırtıcı. Dünya turizmi hızla doğa, kültür zenginliği, gastronomi, tarih ve estetik üzerinde gelişirken Antalya'da da kitle turizmini çeşitlendirmek yönünde kararlı bir dönüşüm başlamalı. Aynı şey tarım sektörü için de geçerli.

Antalya Sanayici ve işadamları Derneği Başkanı Ergin Civan

"SANAYİ VE TİCARETTE POTANSİYEL ARTIYOR"
HIZLI GELİŞME Son dönemde Antalya tek sektörlü ekonomiden çok sektörlü ekonomiye geçti. Antalya'da ticaret, sanayi, sağlık, hatta tarım alanında hızlı bir gelişme kaydedildi. İSO500 ve Capital500 listelerine baktığımızda gıda, sanayi, plastik, enerji ve havacılık şirketlerimizin de artık büyükler arasında yer bulduğunu görüyoruz. Dolayısıyla turizmdeki büyüme yanında sanayi ve ticarette de Antalya'nın potansiyeli artıyor.
KİLİT ROL Bu süreçte de kilit rolü girişimciler oynadı. Bunun dışında sanayi sektöründe etkili olan en önemli faktörün Antalya'ya doğalgaz gelmesi ve doğalgaza dayalı elektrik üretimi olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan sağlık yatırımları, alışveriş merkezleri ve ihracattaki artış da bu dönemin diğer öne çıkan yönleri. Antalyalı sanayici yurtdışındaki pazarları daha iyi tanıdı ve yurtdışında yatırımlara ve bağlantılara girişti. Önümüzdeki yıllarda da belirleyici faktörün yurtdışında sağlanan deneyim olacağına inanıyorum.




İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz




Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.