Denizli organik seracılıkla atakta

Denizli, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek organik seracılık alanında bir "organize sanayi bölgesi" kurmaya hazırlanıyor.

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Denizli organik seracılıkla atakta


TOPLAM ALAN 545 DÖNÜM

Toplam 545 dönümlük bir arazi üzerine kurulacak organize sera bölgesi, 10 yatırımcıya hizmet edecek şekilde planlanmış durumda. “Arazilerin organize sera bölgesi üzerine devri ve planlar hazır bulunuyor. Altyapı projeleri de tamamlanmak üzere. 2012 yılının sonuna doğru tüm iş ve işlemleri tamamlanmış ve yatırımcıya tahsis noktasına gelinmiş olacak” diyen Necdet Özer, bunun Türkiye’de bir ilk olduğunun altını çiziyor. Sarayköy TDİ OSB’nin, yüzde 60’ının Denizli İl Özel İdaresi, yüzde 20’sinin Denizli Ticaret Borsası ve yüzde 20’sinin de Denizli Ticaret Odası kurucu ortak yapısına sahip olduğunu söyleyen Himmet Yılanlı ise TDİ OSB arazi dağıtım çalışmalarının devam ettiğini belirtiyor. TDİ OSB için yetkililer, henüz resmi bir başvuru süreci başlamadığını kaydediyor. Ancak pek çok şirketin konuyla çok yakından ilgili olduğu da gelen bilgiler arasında.

SERACILIK İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN
Alternatif sektör arayışı içinde olan Denizli’de seracılık son beş yıl içinde ön plana çıktı ve hızla ilerledi. Bu noktada OSB’nin ihracat odaklı üretim ile sektörün önünün açılmasında kilit proje olması bekleniyor. Denizli Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri bölgede jeotermal ısıtmalı, topraksız kültür, karbondioksit uygulamaları, sulama suyu geri dönüşümlü, sisleme, gölgeleme, havalandırma, gübreleme ve sulama otomasyon sistemlerine sahip modern seralar yer alacağını söylüyor. Yetkililer ayrıca OSB’de biyolojik ve biyotekno-lojik mücadele yöntemleri kullanılacağını, bütün seralarda Bom-bus arısı kullanılacağı, global gap ve iyi tarım uygulamalarının olacağı ve modern sera işletmesinin paketleme tesisinin bulunacağını belirtiyorlar.

YILLIK KATKI 45 MİLYON TL
“Türkiye örtü altı alanları toplamda 563 bin dekara sahip ve bu alanlardan 5,8 milyon ton ürün alınıyor. Bu da GSYİH’ye yıllık 10 milyar TL’lik bir katkı sağlıyor. Denizli’deki örtü altı alanların toplamı ise 600 dekara yakın ve bu alanlardan 18 bin ton ürün alınabiliyor” diyen Himmet Yılanlı, il olarak GSYİH’ye yıllık 45 milyon TL’lik katkı sağladıklarının altını çiziyor. Bunun yanında seracılıkta ısıtma masrafları, üretim giderlerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. “Söz konusu jeotermal enerji ise ucuz, temiz, yenilebilir olması, homojen bir sıcaklık ortamı sağlayarak verim ve kaliteyi artırması nedeniyle seracılık için fevkalade önem arz ediyor” diyen Necdet Özer, Denizli’nin jeotermal kaynaklar bakımından son derece zengin olduğunu ve Türkiye’de ilk sıralarda yer aldığını kaydediyor.

PARSELLERİN BÜYÜKLÜĞÜ 30-40 DEKAR
TDİ OSB alanındaki parsellerin büyüklüğü 30-40 dekar arasında olurken, planlanan 10 parselin olduğunu söyleyen Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, iş ve işlemlerin tamamlanmasının ardından 2013-2014 sezonunda seraların faaliyete geçebileceğini düşündüklerini belirtiyor. Sera yatırımları konusunda yatırımcıya topraklı ya da topraksız tarım hususunda karışılmayacağı da açıklanan konular arasında.Yine de yatırımcıların topraksız tarıma daha fazla yönelmesini beklediklerini anlatan Özer, sera bölgesinin hayata geçmesi ile birlikte, Denizli’nin tarımda dış pazarlarda söz sahibi olmasına katkı sağlayacağını belirtiyor.

Mustafa Gündoğdu /mgundogdu@capital.com.tr


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz