Dünya şehri olma yolundayız

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dünya şehri olma yolundayız
Konya'nın eşsiz tarihi ve kültürel zenginlikleri, üniversiteleri, beş yıldızlı otelleri, alışveriş merkezleri, sosyal donatıları, yolları, kişi başına düşen yeşil alanları, planlı şehirleşmesi ile bir marka şehir haline geldiğini söylemek mümkün. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, "Bütün sektörlerde gelişim yol haritası anlamında stratejik planlar hazırlanarak Konya'nın neyi, nasıl yapması gerektiği çalışıldı. Konya halkı bu stratejiler etrafında bütünleşti ve bugünlere gelindi" diyor.

Konya, mevcut dört üniversitesinin oluşturduğu nitelikli beşeri sermayesi, tüketim merkezlerine yakınlığını sağlayan stratejik konumu, geniş tarım toprakları, yüksek güneş radyasyonu, sahip olduğu ülkemizin ikinci büyük linyit rezervi, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile avantajlı bir konuma sahip. İl merkezi ve ilçelerinde kurulu bulunan 9 adet organize sanayi bölgesi, Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ve çok sayıda özel sanayi bölgesi, yatırım için hazır alanlar sunuyor. Bunun yanında ölçek ekonomisine uygun büyüklükte hazine arazileri, özellikle tarım sektörü açısından dikkat çekiyor. Konya aynı zamanda genç ve nitelikli insan kaynağı, turizm olanakları, dinamik ekonomisi ve büyük potansiyeli ile sürekli gelişen bir şehir. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, eğitimden sanayiye, turizmden lojistiğe tüm dinamikleriyle Konya’nın Türkiye’nin yaşadığı hızlı gelişimden payına düşeni almayı başarmış bir kent olduğunu belirtiyor. Vali Aydın Nezih Doğan sorularımızı yanıtladı.

Konya’nın çehresinde son yıllarda bir değişim söz konusu mu? Son beş yılı değerlendirir misiniz?
Önceliği, toplumsal gelişimin ve dönüşümün motoru olması lazım gelen akademik hayata verelim. Konya geçtiğimiz 4 yıl içinde 3 yeni üniversiteye sahip oldu. Kuruluşuna ilişkin yasa çalışmaları sürdürülen Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin kurulması ile bu yıl içinde üniversite sayısını 5’e çıkarmış olacak. Bu başlık altında Tübitak destekli Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi ve Mevka kaynaklı olarak sanayinin dönüşümü için lazım gelecek bölgesel inovasyon merkezi, başka bir ifadeyle Konya Ar-Ge Merkezi de Konya’da inşa edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz