Erciyes’e 300 milyon Euro’luk dev proje

Tamamlandığında her yıl 300 milyon Euro gelir getirmesi beklenen Erciyes Kış Turizm Merkezi'nin aldığı yol...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Erciyes’e 300 milyon Euro’luk dev proje


Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, yapım çalışmaları süren projede gelinen aşamayı şu sözlerle anlatıyor. “Bugün geldiğimiz noktada 50 kilometre kayak pisti. 19 bin metre teleferik ve telesiyej hattı, 10 adet sosyal tesis, 75 bin metrekarelik alanı kapsayacak şekilde karlama ünitesi, karlama ünitesine su temin etmek amacıyla gölet, çiğ koruma sistemleri ve bazı bölgelerde günübirlik piknik alanları ile otopark yapımını tamamlayarak hizmete sunduk. Şu ana kadar öz sermayemizden 120 milyon Euro’luk yatırım yaptık.  Şimdilerde hafta sonları 50-60 bin kişi Erciyes’i ziyaret ederek bu hizmetlerin tamamından yararlanma fırsatı buluyor. Hacılar Kapı’da oluşturduğumuz 2,5 kilometrelik gondol hattı hem kayak severlerden hem günübirlik piknikçilerden büyük ilgi gördü. 2012-2013 kayak sezonunda 1 milyon kişi Erciyes’e çıkarak tesislerden yararlandı, Hem Kayseri’ye hem Türkiye’ye çok şey kazandıracak bu proje tamamlandığında Erciyes Dağı’nda toplam 200 kilometre uzunluğunda kayak pisti oluşacak.”

AVRUPA PİSTLERİ GİBİ
Kış sporları ve kayak turizmi özellikle Avusturya, İsviçre, Fransa gibi ülkelerde çok ciddi bir turizm geliri oluşturuyor. Milyonlarca insan kayak yapmak için bu ülkelere gidiyor. Proje sonunda ortaya çıkacak olan tesisin Avrupa’nın milyonlarca turist çeken tesislerini aratmayacağını söyleyen Erciyes A.Ş Genel Müdürü Dr, Murat Cahid Cıngı, “Dolayısıyla Erciyes Dağı tüm dünyadaki ziyaretçiler için hem ulaşım ve güvenlik hem turistik hem de sosyal tesisleşme alanında ciddi bir fırsat sunuyor, Master Plan aşama aşama yürütüldükçe Erciyes Dağı’nın bütün potansiyelleri ortaya çıkarılıyor” diyor.

Cıngı, projeyle daha önce dağ üzerinde tek bir alana sıkışmış bulunan mekanik tesisler ve pistlerin Erciyes’in eteklerinde dört farklı giriş noktası oluşturularak yaklaşık 25 kilometrelik bir alana yayıldığına dikkat çekiyor. Birbiriyle entegre olmuş pistlerde kayakçıların dağın her tarafında özgürce kayak yapmasına imkan tanıyacak bir plan yapıldığını söyleyen Cıngı, “Bütün giriş noktalarında ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak danışma ofisleri, restoran ve kafeler, kiralama dükkanları, anne bakım odaları, çocuk oyun parkları gibi sosyal imkanlar oluşturuldu. Ayrıca dağdan dört mevsim istifade etmeyi amaçlayan yaz sporları ve doğa aktiviteleri de planlandı. 2011-12 sezonunda Master Plan’ın birinci etabının devreye girmesiyle Master Plan kayak severler arasında çok ciddi bir pozitif yankı buldu” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz