Eskişehir 2023'e hazır

Bugünlerde Eskişehir'in gündemindeki bir numaralı konu 2023 hedefleri.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Eskişehir 2023'e hazır

BÜYÜME HIZ KESMİYOR
Geçtiğimiz yıl Eskişehir için oldukça parlaktı. Ekonomideki büyümeye paralel olarak Eskişehir sanayisi iyi bir yıl geçirdi. Yıl içinde açıklanan Mastercard ve Boğaziçi Üniversitesi'nin ortaklaşa bilimsel çalışmasının sonuçlarının da ortaya koyduğu üzere Eskişehir, Türkiye'deki diğer illere sosyal, ekonomik ve sanayileşme açısından sürdürülebilir bir kalkınma ve modern şehirleşmeni en iyi örneğini oluşturdu. 2011 yılı sonu itibariyle Eskişehir Sanayi Odasına üye şirketlerin toplam cirosunun 7,5 milyar dolara, ihracatlarının 1,8 milyar dolara ulaştığını açıklayan ESO Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, "Yeni sanayi yatırımları yönünden de Eskişehir'in başarılı bir yılı geride bıraktığı görülüyor. Buna göre Eskişehir OSB'de 2010 yılında 13 adet yatırımcıya 230 bin metrekare yer tahsisi yapılmışken, 2011 yılında bu rakamlar 2'ye katlandı ve 26 adet yatırımcıya toplam 393 bin metrekare yeni yer tahsisi yapıldı. Aynı şekilde sanayi kuruluşlarının doğalgaz ve elektrik tüketimleri de artmaya devam etti. 2011 yılında şirketlerin toplam elektrik tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 8,7, doğalgaz tüketimleri ise yüzde 9,5 oranında artış gösterdi. 2012 yılında da Eskişehir sanayisinin toplam cirosunun 8 milyar dolara ihracatının 1 milyar 850 milyon dolara ulaşması bekleniyor" diyor.

ESGİAD Başkanı/ Serkan Zengin
"EN ÖNEMLİ KULTUR SANAT ŞEHRİ OLACAK"
MERAK EDİLEN ŞEHİR

Eskiden bir tarım ekonomisine sahip olan Eskişehir şu anda Türkiye'deki belli başlı sanayi merkezlerinden biri olmasının yanında herkes tarafından merak edilen, tur şirketleri tarafından gezi turlarının başlatıldığı bir şehir oldu. En yaşanabilir kentler arasında olması ve kültür sanatta Türkiye'nin üst sıralarında bulunması Eskişehir'i yaşayan bir şehir haline getirdi.
TURİST SAYISINDAKİ ARTIŞ
2003 yılında şehirdeki konaklama sayısı yabancı turistte 2 bin 200, yerli turistte ise 52 bin dolaylarında iken 2010 itibariyle bu rakam toplamda 200 bin konaklamaya çıkarak büyük bir artış gösterdi. Her geçen yıl bu artışın yaşanacağı da aşikar. Eskişehir'de turizm giderek canlanıyor.
GELİŞMENİN YAŞANACAĞI ALAN
Bunların yanında iki büyük devlet üniversitemizin olması ve 100 bin civarında dışarıdan öğrencinin Eskişehir'de ikamet etmesi ekonomik anlamda hizmet sektörü açısından önemli bir yer tutuyor. Eskişehir'in bu yapısı göz önüne alındığında il 2023 yılında asıl gelişmeyi Türkiye'nin en önemli kültür sanat, turizm ve eğitim şehirlerinden biri olarak gerçekleştirecek.

YENİ YOL HARİTASI

Geldiği bu nokta ile yetinmeyen Eskişehir şimdi tüm enerjisini 2023'e yöneltmiş durumda. 2023'te Türkiye'nin en stratejik sanayi ve ulaştırma merkezlerinden biri olmayı hedefleyen ve bunun için yol haritasını önüne koyan Eskişehirliler tarihlerinin en büyük atılımını yapmak için çalışıyor. Eskişehir, yol haritasını bundan 6 yıl önce sanayiciler ve bilim adamlarının katıldığı beyin fırtınası toplantılarında belirledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz