Eskişehir 2023'e hazır

Bugünlerde Eskişehir'in gündemindeki bir numaralı konu 2023 hedefleri.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Eskişehir 2023'e hazır
2023'te Türkiye'nin en stratejik sanayi ve ulaştırma merkezlerinden biri olmayı planlayan ve bunun için yol haritasını önüne koyan Eskişehirliler, tarihlerinin en büyük atılımını yapmak için çalışıyor. 2023'e kadar ciddi bir yatırım patlaması bekleyen kent, 20 milyar dolar ciro ve 5 milyar dolar ihracat hedefliyor. Eskişehir Türkiye'nin en stratejik sanayi ve ulaştırma merkezlerinden biri olmaya hazırlanıyor. Bir üretim ve kültür şehri olan il, son yıllarda önemli atılımlara imza attı. Şehir nüfusunun hızla büyümesi, yetişmiş işgücü varlığı, pazarlara yakınlığı, enerji ve hammadde kaynaklarının uygunluğu, sanayi için gerekli altyapı yatırımlarının yeterli oluşu bölgede sanayinin giderek gelişmesini sağladı. İki büyük üniversitesinden, bu üniversitelerde öğrenim gören genç nüfusundan aldığı enerji ve dünya markalarını barındıran sanayisi ile şehir güçlü bir sinerji yakaladı. Bugün Eskişehir Türkiye'nin en yaşanılası ikinci ili konumunda yer alıyor. İlin sanayideki gücü de her geçen yıl artıyor. Türkiye'nin uçak motoru, dizel lokomotif ile boraks üretiminin tamamını Eskişehirli sanayiciler gerçekleştiriyor. Türkiye'deki buzdolabı üretiminin yüzde 60'ını ve soğutucu kompresörleri üretiminin yüzde 95'ini il tek başına yapıyor. Ayrıca dünyadaki bor yataklarının yüzde 60'ı Eskişehir'de bulunuyor. ESGİAD (Eskişehir Genç İşadamları Derneği) Başkanı Serkan Zengin, "Eskişehir tarım alanında tahıl ve şeker pancarı üretiminde önemli bir yere sahip. Bunun dışında önemli bir nokta da öğrenim için gelen öğrencilerin şehre kattığı ekonomik değer" diyor.

ESO Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir
"HEDEF 20 MİLYAR DOLAR"
ÜYE SAYISI ARTACAK

Türkiye ekonomisinin 2023 yılı hedeflerine paralel olarak ESO da Eskişehir sanayi için belirlediği hedeflere varmak için çalışıyor. Bu kapsamda 2023 yılında ESO'ya üye sanayi kuruluşu sayısının 800'e, bu kuruluşların toplam cirosunun 20 milyar dolara, ihracatlarının ise en az 5 milyar dolara ve çalışan sayısının ise 55 bin kişiye ulaşmasını hedeflemekteyiz.
İLERİ TEKNOLOJİNİN PAYI
Bu hedefler dahilinde 2023 yılında Eskişehir sanayi ihracatının en az 1 milyar dolarlık kısmının ise sadece ileri teknoloji ürünü olan, havacılık ve savunma sanayi ürünlerinden oluşacağı tespit edildi.Türkiye ve Eskişehir sanayisi Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı için belirlenmiş olan bu hedeflere ulaşacak kapasite ve güce sahip.
YATIRIMA İHTİYAÇ VAR
Bu hedeflere ulaşmak için sanayinin her alanında birçok yeni tesisin yapılmasına ve yeni yatırımlara ihtiyaç var. Bunların yanında iyi eğitim almış kalifiye işgücüne, etkin bir teşvik sistemiyle teknoloji üretimine destek verecek inovatif yeteneği geliştiren bir eğitim sistemine ve en önemlisi istikrarlı bir ekonomi yönetimine ihtiyaç olduğunu da belirtmeliyim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz