İhracat payımızı 2'ye katlayacağız

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci sorularımızı yanıtladı.

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İhracat payımızı 2'ye katlayacağız


2012 yılının Denizli ekonomisi ve iş dünyası için nasıl geçmesi bekleniyor? Bu yıl yatırımlar cephesinde ne tür yeni haberler var? Yıl sonu ihracat beklentisi nedir?
2012 yılı, özellikle Denizli sanayisinin belkemiğini oluşturan tekstil ve konfeksiyon sektörü için iyi bir yıl olacak gibi görünüyor. Bunun en büyük nedeni, anti damping soruşturması nedeniyle ithal edilen ürünlere getirilen vergi. TL’nin değerinin gerçekçi düzeylerde seyretmesinden de olumlu etkileniyoruz. Ancak paritenin Euro aleyhine değişmesi, en büyük ihracatını Avrupa’ya yapan Denizli’nin yararına olmayan bir gelişme olarak göze çarpıyor. Öte yandan 2008-2009 krizinden bu yana, Denizlili üreticilerin tedarikçilerin gözünde önemi daha da arttı. Pazarlara yakınlık, küçük partiler halinde üretim yapabilmeleri ve esnek çalışabilmeleri Türk üreticinin yıldızını parlattı. Yıl sonu ihracatımızın geçen yılki düzeylerinin biraz üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

Denizli ekonomisi 2023 yılına nasıl hazırlanıyor? İlin 2023 hedefleri nedir? Türkiye ve bölge ekonomisindeki rolü ne olur?
Denizli Cumhuriyetin 100’üncü yılma büyük bir heyecan ile hazırlanıyor. Türkiye’nin en çok ihracat yapan illeri arasında şimdiden 8’inci olan Denizli’nin bu sıralamada birkaç basamak yukarıya çıkmasını, üretilen katma değerde hizmet sektörü ile sanayinin ağırlığının artmasını, buna karşın tarım sektörünün önemli oranda gerilemesini bekliyoruz.bDenizli’nin İzmir’den sonra bölgenin yıldızı olma konumunu sürdürmesini, ama ihracat artış hızı, istihdam artış hızı gibi bazı alanlarda ise İzmir’i bile zorlar bir konumda olmasını bekliyoruz. Denizli bugün Türkiye ihracatının yüzde 2’sini gerçekleştiriyor. 2023’te bu oranın 2’ye katlanacağını tahmin ediyoruz. Bugün ilk 500 sanayi kuruluşu sıralamasında Denizli’nin bir düzine şirketi var. Bu sayının yüzde 100 oranında artması en büyük dileğimiz.

2023 yılına kadar Denizli’nin çeşitli sektörlerdeki, örneğin tekstil, turizm, tarım ve diğer önemli sektörlerdeki payı ne olur? Bu alanda Türkiye ve bölgedeki gücünü nereye taşımayı planlıyor?
2023’te Denizli ev tekstilinde Türkiye’nin başlıca üretim merkezi olma konumunu sürdürür diye öngörüyoruz. Tarımdaki konumunu daha ileri taşırken, verimlilik oranını çok daha yükseltir. Enerji, doğaltaş, elektrolitik bakır tel ve enerji kablosu gibi alanlarda ise Türkiye’nin ana üretim merkezi haline dönüşür. Turizm ise bambaşka bir nitelik kazanır. İnanç, kültür turizmi için Denizli’nin antik kent ve ören yerleri ön plana çıkarken, gecelik konaklamalar ise büyük ölçüde azalır. Denizli geleceğini sanayideki üstün konumunu sürdürmede, başta eğitim, sağlık ve turizm olmak üzere hizmet sektörlerine ağırlık vermede ve tarım sektörünün ise var olan payının gerilemesinde görüyor. Kentimizin 2023’te bu sektörel görünümü başaracağına olan inancımız tam.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz