İnşaatta neler oluyor?

Türkiye'de inşaat sektöründe trendler hızlı değişiyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnşaatta neler oluyor?
Son yıllarda giderek küçülen metrekarelerin yanında artık residans hizmetleri de talep ediliyor. Hatta ileride Uzakdoğu'daki gibi mutfaksız daireler görülmesi bekleniyor. Konut, ofis, AVM ve sosyal alanları birlikte sunan karma projelere alım talebi tırmanıyor. Çevre dostu yeşil binalar da yükselen bir trend. Hem inşaat firmaları hem tüketiciler yeşil ve depreme dayanıklı binalarda oturmak istiyor. Kentsel dönüşüm ile 10 milyona yakın binanın yenileceği bu dönemde, öne çıkacak projeleri bu yeni trendler belirliyor.

Ekonominin lokomotif sektörlerinden inşaat, gerek teknolojik gelişmelere gerekse müşteri talep ve beklentilerine göre sürekli değişim gösteriyor. Sadece dört duvarı olan konutlarla barınma ihtiyacını karşılamak çok gerilerde kaldı. Artık büyük şehirler ve Anadolu’da ki tüketicilerin yeni ihtiyaçları sektörün rotasını belirliyor. Zaman içinde gelişen ihtiyaçlarla sektör teknoloji ve tasarım anlamında çeşitlilik göstermeye başladı. Her alanda olduğu gibi inşaat sektöründe de tüketiciler çok daha bilinçli olarak karar alıyor. Günümüzün inşaat sektöründe satın alma kararlarında yeni trendler etkili oluyor. En öncelikli ihtiyaçlar arasında deprem sonrasında önem kazanan güvenli bina konsepti var. Aynı şekilde çevre bilinci oturdukça yeşil binalara da ilgi artıyor. Sadece ofislerde değil konut projelerinde de çevreye daha uyumlu, tasarrufu yüksek binalar tercih ediliyor.

Türkiye’de dış ticaret açığının büyük oranını enerji ithalatının oluşturduğu düşünülecek olursa yeşil konut ve ofis projelerinin artması da kaçınılmaz. Zamanla gerçekten sürdürülebilir yeşil yapılar üreten firmaların ön plana çıkması bekleniyor. Site hayatına alışan büyükşehir insanı için artık karma projelerde oturmak da önemli bir trend olarak görülüyor. Değişen toplumsal hayat şartları, az zamanda çok işi çözme talebi, metropol şehirlerdeki yoğun trafik problemleri gibi nedenler karma projelere talebi artırıyor. Aynı şekilde büyük şehirlerde önemli projelerle adını duyuran şirketlerin Anadolu’ya yayılmaya başlaması da güçlü bir trend olarak beliriyor.

GÜVENLİ BİNALAR ÖNEM KAZANIYOR
Deprem kuşağında yer alan Türkiye’de inşaat alanında her türlü trendin önüne şu anda can güvenliğini tehdit etmeyen yapı ihtiyacı geçiyor. Bu anlamda hızlı bir dönüşüm ihtiyacı var. Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, “Kişiler konut alacakları zaman önce güvenlik konusunu göz önünde bulunduruyor” diyor. Şimşek’e göre bu nedenle de geçmiş yıllara göre artık çelik yapıların da önemi artıyor. Şimşek, “Zira müşterilerimiz en dayanıklı, güvenilir yapı sistemini araştırdıklarında çelik yapılarla karşılaştırdıklarını dile getiriyorlar” diyor. Bu anlamda yapısal çelik sistemi dünya için yeni bir uygulama olmasa da ülkemiz için yeni bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyada deprem kuşağı üzerinde bulunan ülkelerde yapı malzemesi olarak çelik kullanılıyor. İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) verdiği bilgilere göre bugün yurtdışındaki yapılarda çelik kullanım oranları Japonya ve ABD’de yüzde 70, İngiltere’de yüzde 54. Almanya ve Fransa’da bile yüzde 30’un üzerindeyken Türkiye’de binalarda çelik kullanımı sadece yüzde 5.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz