Kentsel dönüşüm yeni fırsatlar sunuyor

Ankara bir süredir şantiye halinde.

1.05.2012 00:00:001
Paylaş Tweet Paylaş
Kentsel dönüşüm yeni fırsatlar sunuyor
144 dönüşüm projesi ile öne çıkan Ankara'da yeni çıkacak yasal düzenlemelerle kentsel dönüşüm daha da hızlanacak. Ayrıca hükümetin Güneykent projesi ile yeni 500 bin konutluk bir proje de hayata geçirilecek. Ankara'nın bu potansiyeli birçok İstanbullu şirketi de Ankara'ya çekiyor. Son günlerde bunun en somut örneği Sinpaş oldu. Ankara’da bir yandan başlatılan kentsel dönüşüm projeleri devam ediyor bir yandan da yeni projeler geliyor, Bunların başında Güneykent yer alıyor, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgın projeleri arasında saydığı Ankara’da kurulacak Güneykent merakla bekleniyor, 500 bin kişilik yeni bir şehir olacak olan Güneykent, sadece konut, uydu kent olmayacak, Ankara’nın önemli bir merkezi ve bir yaşam alanı olacak, Bu konudaki çalışmalar hala devam ediyor, Başkentte, son 7 yıl içinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm ve yapılaşma çalışmaları kapsamında yaklaşık 50 bin gecekondu yıkıldı, Sadece Altındağ Belediyesi, ilçede 20 bin gecekondunun yıkımını gerçekleştirdi, Ankara Büyükşehir Belediyesi de protokol yolu ve Dikmen Vadisi'nde 10 bini aşkın gecekonduyu yıktı, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Dikmen Vadisi'nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmaları, Dikmen Vadisi Kentsel Gelişim ve Değişim Projesi 4-5'inci etap projesiyle vadideki kentsel dönüşümü tamamlanacak. Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm projesiyle 18 bin konut yapılacak Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan 7 bin gecekondunun yerine 18 bin konutun inşa edilmesi öngörülüyor, 4 milyon metrekarelik alan üzerinde her türlü sosyal tesisin yer alacağı proje kapsamında şu ana kadar 1, etaptaki konutların inşaatı gerçekleştirildi, Diğer taraftan, Ankara Büyükşehir Belediyesinin kent mücavir alanı içinde 45 kentsel dönüşüm projesi kararı bulunuyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm projeleri arasında, Samsun Yolu-Hatip Çayı Vadisi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, Dikmen 4 ve 5, etaplar Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ve Doğukent Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, 50, Yıl Parkı ve çevresi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, Lodumlu Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, İmrahor Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, Yakupabdal-Karataş-Yaylabağ Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi de yer alıyor.

Altındağ’da 20 bin gecekondu yıkıldı
Ankara'da gecekonduların en yoğun olduğu ilçelerden biri olan Altındağ'da, son 7 yılda 20 bin gecekondu yıkıldı. TOKİ’nin işbirli-ğiyle ilçede birçok yerde kentsel dönüşüm projeleri hayata geçiriliyor. Çinçin, Gültepe, Doğantepe, Aktaş ve Yenidoğan bunlardan. Geçmişte sık sık yaşanan asayiş olaylarıyla bilinen Doğantepe, Çinçin, Yenidoğan ve Aktaş bölgelerinde bugün değişim rüzgarı hissediliyor. Belediye ayrıca, imar planlarında yaptığı düzenlemelerle de Siteler ve çevresindeki semtlerde de gecekonduların hızla ortadan kaldırılmasının önünü açtı. Çinçin'de 4. etap çalışmalarına başlayacak olan Altındağ Belediyesi, Aktaş 3. etap, Şükriye ve Başpınar mahallerinde kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 Yorum

ahmet 18 TEMMUZ 2017, 7:37

enkaz parası neden ödenmiyor

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.