Mersin geleceğin Marmara'sı olmaya aday

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı fierafettin Aşut Capital’in sorularını yanıtladı

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Mersin geleceğin Marmara'sı olmaya aday
Mersin'in 2023 hedefi ihracatta Türkiye'nin ilk 3 kentinden biri olmak. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı fierafettin Aşut, "2023 hedeflerine ulaşmak için 2023 yılını beklemeye gerek olmadığını iddia ediyoruz" diye konuşuyor. Büyük kamu yatırımlarından yoksun kalan Mersin kendi yağında kavruluyor. Genel bütçeye aldığından fazlasını geri veren şehir, vergi verme oranı ve miktarı ile ilk 5 ilden biri oldu. Mersin 1960’lardaki liman inşaatı dışında çok büyük kamu yatırımı almadı. İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en büyük dış ticaret kenti olan Mersin’in etkin sektörleri, sanayi, lojistik, tarım-gıda ve turizm. Bu çeşitliliğin Mersin’i krizlerde ayakta tutuğunu ifade eden Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı fierafettin Aşut, Marmara Bölgesi’nin üzerindeki yükü almaya hazır olduklarını söylüyor. Şerafettin Aşut, bölgenin bir deprem bölgesi olması dolayısıyla stratejik yatırımların birçoğunun bu bölgeye sıkıştırılmasının büyük bir risk olduğunun altını çiziyor. Aşut, “Bölgemiz Marmara olmaya aday. Hükümetimiz bunu gördü. Ancak, basit bürokrasi hala projelerin önünü tıkamaya devam ediyor. Mersin Lojistik Merkezi İhtisas OSB projesi bilinmeyen nedenlerle bekletiliyor. Aslında Türkiye’nin 2023 hedefleri baltalanıyor” diyor. Bu sorunların aşılmasıyla 2023 hedeflerine ulaşmak için 2023 yılını beklemeye gerek olmadığını iddia eden Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı fierafettin Aşut Capital’in sorularını yanıtladı:

Mersin’le ilgili hükümetin kısa ve uzun vadeli hedefleri neler? Yakın zamanda uluslararası bir şirket bölgede yatırım yapmak için sizinle irtibata geçti mi?
-
Hükümetin yaptığı yeni teşvik yasasını son zamanların en adil teşvik yasası olarak görüyoruz. Ekonomi Bakanlığımız bu konuda iş dünyasının fikirlerine kulak verdi. Var olan ulusal ve uluslararası yatırımcıların bu yasa ile bir hareketlenme yaşadığı doğru. Ancak, Mersin yatırım için o kadar avantajlı bir bölge ki, yatırımcı teşvik olmasa da Mersin’e ilgi gösteriyor. Sıkıntımız, Mersin’e gelen yatırımcıya arsa tahsisi yapamamamız. Sayısız yatırımcı var ama yer yok. Bu anlamda yerel yönetimlerin etkin çalışması, bununla birlikte devlet arazilerinin yatırımcılara açılması gerekiyor.

Mersin’in hedefindeki yeni sektörler hangileri? Bunun için ne gibi yatırımlar yapılıyor?
-
Biz balon gibi sanal büyümelere karşıyız. Biz üretimimizi inovasyon, markalaşma, Ar-Ge, ileri teknoloji, nitelikli insan gücü ile arttırmaya, yani kalkınmaya odaklandık. TOBB öncülüğünde başlatılan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri’nde en çok kurs açan ve en çok istihdam yaratan kent olduk. Üç üniversitemizle işbirliği yaparak bilginin ve bilimin gücünü teknoparkımızla ekonomimize entegre ettik. Bugün iki şirketle başlattığımız Teknopark’ta, bilişim, medikal ve makine Ar-Ge’si yapan 50 şirketimiz var. İş dünyası ve akademisyenler beraber çalışıyor, tezler, bilgiler raflarda çürümüyor, ürüne dönüşüyor. İşte, Mersin olarak ekonomi vizyonumuz ve hedefimiz budur. Mersin üretimin hamalı olmayacak, yüksek teknolojili üretimle bilgiden para kazanan kent olacak. Bu tüm sektörlere uygulanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz