Rotada teknoloji ve turizm var

Şehrin ekonomide yeni rotası ise sağlık, turizm, lojistik ve teknoloji de de en iyiler arasına girmek...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Rotada teknoloji ve turizm var


İstanbul Kalkınma Ajansı Küresel Rekabet Endeksi 2012 Araştırmasına göre, Kayseri altyapı ve sağlık alanında ilk 10 il arasında yer alırken temel göstergeler düzeyinde de rekabetçi iller arasında. Yenilikçi ve girişimci kentler arasında ise Kayseri 81 il arasında ilk 10’a giriyor.

Büyüyen sanayisi, sağlık, turizm ve spor alanlarında yapılan yatırımları, ihracatı ve ticareti ile Kayseri, sahip olduğu bu performansı daha da geliştirmek için yeni yol haritasını çizdi. Buna göre Kayseri teknoloji ve turizmde de güç kazanacak. Sanayide, pahada ağır yükte hafif olana yönelecek.

KAYSERİ 2012’DEN MEMNUN
Kayseri ekonomideki tüm dalgalanmalara ve ülke büyümesinin yavaşlamasına rağmen 2012’yi kendi açısından başarılı şekilde geride bıraktı. 10 yıl önce 10 ihracatçının olduğu ilde bugün 250 ihracatçı var. 2005 yılında 666 milyon dolar olan ilin ihracatı 2012’de 1 milyar 599 milyon dolara ulaştı. Yarattığı katma değerin yüzde 15’ini ihraç eden Kayserili sanayiciler gelecek 5 yılda ihracatı 5 milyar dolara çıkarmak niyetinde. Ekonomik gelişmedeki istikrarın ildeki ana nedeni ise yerleşik sanayi kültürü. Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak 2013’ü daha da iyi geçireceklerini söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Kayseri Türkiye’nin
müteşebbis deposu. Müteşebbisler Kayseri’den yetişiyor ve tüm Türkiye’ye dağılıyor. Türkiye’deki iş dünyasına baktığımız zaman çok önemli işadamlarının Kayseri’den olduğunu görmek mümkün. Kayseri’nin Türkiye ekonomisindeki payının yüzde 1,5 olduğunu görmekteyiz. İhracatta ve ithalatta yüzde 1’in üzerinde, sanayinin yapısına baktığımız zaman da aynı şekilde.. .Ticari hayata baktığımız zaman biraz daha yukarıda olduğunu söyleyebiliriz. Nüfus oranına baktığımızda bu pay yüzde 1,5’ler civarında. Sanayisi ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir gelişme endeksine sahip. Bugün irili ufaklı yatırımlar devam ediyor. 2013 yılının daha iyi geçeceğini tahmin ediyoruz. Kimi şirketlerimiz mevcut işlerini geliştirmek üzere yatırım yapıyor. Kimi şirketlerimiz yeni işlere adım atıyor. Kimileri de fizibilite çalışmaları aşamasında..."

Mimarsinan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi de Boydak’la aynı fikirde. Kayserili küçük girişimcilerin büyükleri örnek aldığına dikkat çeken Büyüksimitçi, “Küçükler de büyükler gibi çok çalışıyor. Sanayicimiz geniş bir yelpazede pazara sahip. Borsada bir tabir vardır: ‘Yumurtaları farklı sepetlere koymak gerekli’ diye, biz de öyle yapıyoruz. Ekonomik krizlerden daha az etkilenmek için riski dağıtıyoruz. Pazarımızı Avrupa, Afrika ve Asya’da geniş bir alana yayıyoruz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz