Rotada teknoloji ve turizm var

Şehrin ekonomide yeni rotası ise sağlık, turizm, lojistik ve teknoloji de de en iyiler arasına girmek...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Rotada teknoloji ve turizm var


Özhaseki, Kayseri’nin turizmden daha büyük pay alması için neler yaptıklarını şöyle anlatıyor: “Kapadokya Bölgesi Kayseri’nin 60-70 kilometre uzağında. Zaten birçok turist, uçakla Kayseri’ye iniyor ve buradan otobüslerle Kapadokya’ya geçiyor. Bu nedenle, Kapadokya bizim turizm hinterlandımızda önemli bir yer tutuyor. İşte bu aşamada, Kayseri’deki tarihi ve doğal güzellikleri de üçüncü ayak olarak devreye soktuğumuzda Erciyes-Kapadokya-Tarihi ve Doğal Güzellikler üçgeni ortaya çıkıyor. Kayseri, 6 bin yıllık geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Bu nedenle de çok sayıda tarihi eser günümüzde varlığını koruyor. Sadece Cumhuriyet Meydanı’nda 20’ye yakın tarihi eser var. Üç medeniyete ait eserlerin tek meydanda toplandığı bir şehir dünya üzerinde sayıca azdır. Bunlar değişik medeniyetlerden kalmış durumda.”

HIZLI TRENİN GETİRECEKLERİ
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülen hızlı tren projesi kapsamında önümüzdeki yıllarda Kayseri, Ankara’ya bağlanacak. Bu sayede ticaret ve turizm başta olmak üzere birçok alanda Kayseri yeni yatırım fırsatlarına kavuşacak. Kayseri kent merkezi içinde kalmış olan yük garı ise Avrupa ülkelerinde olduğu gibi etkin karayolu ulaşımı olan ve müşteriler tarafından tercih edilebilir bir alanda, yük lojistik ihtiyaçlarına cevap verebilecek özellikte yeniden yapılacak. Bu amaçla Boğazköprü’de yeni lojistik merkezi kurulması planlanıyor.

Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, Boğazköprü lojistik köyünün 511 bin metrekare alan üzerinde projelendirildiğini söylüyor. Lojistik köyün faaliyete geçmesiyle birlikte mevcut durumda yaklaşık 71 bin ton olan yıllık taşıma miktarının da 25 kat artarak 1 milyon 782 bin tona çıkacağını söylüyor. Yılmaz şöyle devam ediyor: “Lojistik köyler modern yük taşımacılığının üssü olarak kabul ediliyor. Lojistik köyün faaliyete geçmesi ile birlikte şehir içindeki yük garajı, tır deposu gibi yerler lojistik köye taşınacak. Böylece hem trafik rahatlayacak hem taşımacılık hızlanacak. Yüklemeden gümrüğe her türlü işlem bu üslerde yapılacak. Bu sayede ilimizde organize
sanayi bölgeleri ve serbest bölgede üretilen ürünler dünyaya daha verimli, hızlı ve kolayca ulaşacak, küresel sermaye ile daha kolay rekabet imkanı sağlayacak, ilin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlayacak.”

DEĞER KATACAK PROJELER

Kayseri son yıllarda bir projeler kentine dönüştü. Kentin sosyal alt yapısına önemli katkı sağlayacak Anadolu Harikalar Diyarı Projesi bunlardan biri... Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, projenin Kayseri’yi özellikle eğlence sektöründe bölge ve ülke düzeyinde merkezileştirecek bir proje olarak tasarlandığını söylüyor. Eğlence, spor ve oyun alanlarının yer aldığı toplam 700 bin metrekarelik alan üzerinde planlanan proje 10 ana başlıktan oluşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz