Sanayide değişim rüzgarı esiyor

Eskişehir sanayisinde değişim rüzgarı esiyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sanayide değişim rüzgarı esiyor

Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi, akademisyenler ve sanayicileri bir araya getirerek işbirliği kurulmasına fırsat veriyor. Bugün bu bölgede, sanayiciler ve üniversite hocalarının çalışmalarıyla Ar-Ge girişimci şirket sayısı 62’ye, çalışan sayısı da 330’a ulaşmış durumda. Üstelik bölgeden 7 milyon doların üstünde ihracat gerçekleştirildiği belirtiliyor. Yine geçtiğimiz dönem içinde sanayi kuruluşlarına yönelik AB ilişkilerinde ve eğitim faaliyetlerinde yardımcı olmak üzere ES-ABİGEM’in kurulduğu Eskişehir’de, başta KOBİ’lere danışmanlık hizmeti vermek ve onların rekabetçiliğine katkı sağlamak için SANGEM’in de faaliyete geçtiği biliniyor.

6 MİLYON TL'LİK KAYNAK
Eskişehir'de, kent sanayinin inovasyona dayalı gelişimine destek sağlayacak ve insan gücü kaynaklarının verimliliğinin artmasına katkı yapacak. Bu kapsamda AB kaynaklarından ve BEBKA Kalkınma Ajansı kaynaklarından sağladıkları 6 milyon TL’yi aşan mali destekle çeşitli projeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Özaydemir şu bilgileri veriyor: “CNC operatörü yetiştirme ve eğitim merkezi, endüstriyel otomasyon merkezi, kaynak teknolojileri eğitim merkezi ve endüstriyel tasarım merkezlerini sanayicilerimiz için kurduk. Ayrıca gerçekleştirdiğimiz bir proje ile Eskişehir Endüstriyel Tasarım Merkezi'ni kurarak tasarım konusunda sanayicilere hizmet götürdük. Söz konusu merkezlerde yetişenlerin sanayinin en çok ihtiyaç duyduğu alanında uzman ve eğitimli personel ihtiyacını önemli ölçüde karşıladık. Bu eğitim yatırımlarının bir devamı olarak OSB içinde kurduğumuz Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren Eskişehir Meslek Yüksek Okulu'nu da kısa zaman önce açtık.”

İHTİSAS OSB’LERI KURULUYOR

Türkiye'de ilk ve örnek projeler gerçekleştirmeye odaklanan ESO, Eskişehir sanayinin daha rekabetçi bir yapıya kavuşması ve daha hızlı gelişimi için il sanayisinde önemli bir paya sahip olan; havacılık, raylı sistemler ile seramik sektöründe başarılı işlere imza atmaya başlayan üç sanayi kümesinin kurulmasına öncülük ediyor. Bu alanda ilk adımı Eskişehir-Kütahya-Bilecik Seramik Kümesi'ni kurarak atmış bulunuyor. Başarılı çalışmalar yürüten ve ülkemize örnek olan bu kümenin ardından Havacılık Kümesi'nin kurulmasına öncülük eden oda, havacılık ve savunma alanında çalışan firmaların bir araya gelmesini sağlıyor. En son olarak raylı sistemler alanında firmaları bir araya getirerek burada da Türkiye'nin ilk raylı sistemler kümesinin kurulmasına destek veren ESO, son olarak mobilya ve makine sektörlerine yönelik kümelenme çalışmaları sürdürüyor.

83 YENİ YATIRIMCI ÇEKTİ

Son dört yıl içinde Eskişehir'de yapılan teşvik belgeli yatırımların tutarı tüm sektörler için 2,4 milyar TL. Son dört yılda Eskişehir'de imalat sanayi alanındaki teşvikli yatırımların tutarı ise 1,5 milyar TL'ye ulaşmış durumda. ESO ve ESO Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi de sanayicilere daha iyi hizmet verilebilmek amacıyla birçok yatırım gerçekleştirmiş bulunuyor. Yoldan asfalta, altyapı yatırımlarından fiber optik hatlara, ağaçlandırmadan atık su tesislerine kadar birçok kalemde toplam 56 milyon TL tutarında yatırım yapıldığı, ESO Organize Sanayi Bölgesi'nde son dört yılda 83 yeni yatırımcıya, 1,5 milyon metrekare yeni yer tahsisi yapıldığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz