Sanayide değişim rüzgarı esiyor

Eskişehir sanayisinde değişim rüzgarı esiyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sanayide değişim rüzgarı esiyor
Kentte, havacılık, raylı sistemler ve seramik sektörlerine yönelik kümelenme çalışmaları yürütülüyor. Bu çalışmalarla Türkiye'de ilklere imza atan Eskişehir, mobilya ve makine sektörüne yönelik benzer bir proje geliştiriyor. ETİ, Sarar, TEI, Tülomsaş gibi köklü şirketlerin faaliyet gösterdiği kentte, son dönemde yıldızı parlayan birçok şirket olduğu da dikkat çekiyor. Eskişehir’in ekonomik hayatının dinamizminde sanayi sektörü önemli bir paya sahip. Sanayinin şehirdeki düzenini ve ahengini ise hiç şüphesiz temelleri bundan tam 41 yıl önce atılan Eskişehir Sanayi Odası (ESO) sağlıyor.

1 Kasım 1968 yılında kurulan ESO’nun ardından düzenli ve planlı sanayileşmenin hız kazandığı Eskişehir’de ülkenin sanayi atılımına hız kazandıracak yatırımlar da birbiri ardına gerçekleşmiş bulunuyor. Daha önceki yıllarda genel olarak un ve unlu ürünler ile kiremit, tuğla ve soba imalatı konusunda faaliyet gösteren firmaların ağırlıklı olduğu kentte, ESO’nun kurulması ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin 1973’te devreye girmesiyle birlikte sanayileşme konusunda önemli bir dönüşüm başladığı biliniyor. Eskişehir’in, köklü sanayi geçmişi ile ülkemizin en önemli sanayi kentlerinden biri olduğunu söyleyen Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Özaydemir, bugün Eskişehir sanayinin genel olarak ulaştığı noktaya bakıldığında odaya üye kuruluşların 800’e, bu kuruluşların toplam cirolarının 8 milyar dolara ve çalışanların toplam sayısının ise 50 bin kişinin üstüne çıktığını ifade ediyor.

Eskişehir’deki sanayinin uzun yıllardır ihracata dayalı üretim yaparak geliştiğini ifade eden Özaydemir, “1983 yılında ESO’ya üye kuruluşların toplam ihracatları 66 milyon dolar iken, bu rakam 2000 yılında 388 milyon dolara çıktı. 2012 yılında ise ihracatımız 2 milyar doları aştı. İhracatın yanı sıra Eskişehir’in sanayi yatırımlarında bir çekim merkezi haline getirilmesi konusunda da çalışıyoruz. Sanayileşmeye, özellikle de çevreye saygılı ve planlı bir sanayileşmeye olan inancımız ülkemizde kendi sanayileşme felsefesini de ortaya koymuş ve örnek gösterilmekte. Tüm çabamız şehrimizin ve sanayicilerimizin kalkınmasına yönelik” diye anlatıyor.

500 FİRMA FAALİYET GÖSTERİYOR
Eskişehir OSB’deki gelişime bakıldığında ise 1990 yılına kadar 1,9 milyon metrekarelik bir alanın yatırımcılara tahsis edildiği, zaman içinde ise yapılan çalışmalarla OSB’nin 32 milyon metrekare büyüklüğe ulaşarak Türkiye’nin en büyük OSB’si haline geldiği belirtiliyor. Bugün 17 milyon metrekarelik doluluk oranına ulaşan Eskişehir OSB’de yatırımcılara yer tahsisi konusunda hiçbir sıkıntı duyulmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz