Tekirdağ büyükşehir olacak

Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç sorularımızı yanıtladı.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tekirdağ büyükşehir olacak

D-100 İpsala sınır kapısı ile Yunanistan’a, D-110 ve TEM otoyolu ile de Kapıkule sınır kapısından Bulgaristan’a ulaşılıyor. Karayolu anlamında bir yoğunluk var. Demiryolunun da yapılması ve kısa zaman dilimi içerisinde aktif olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte Tekirdağ artı bir değer daha kazanacaktır. Özellikle demiryolunun kullanımı konusunda belediye olarak her zaman destek veriyoruz. Limanlarımızın gelişmesi de deniz taşımacılığını önemli hale getiriyor. Özellikle Barbaros’a kurulmakta olan Asyaport limanının faaliyete geçmesi ile birlikte Tekirdağ en önemli liman kentlerinden biri haline gelecek. Yolcu taşıma anlamında da belediye olarak bazı projelerimiz var ancak rantabl ve kullanılabilir olması konusunda araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Zaten büyük ve gelişmiş bir il olmak istiyorsanız kara, hava ve deniz ulaşımı konusunda da hamle yapmanız gerekiyor.

Şu anda Tekirdağ ekonomisi ne durumda? Son bir yılda il ekonomisinde yaşanan en önemli değişimler neler oldu?
-
Tekirdağ ülkemizin kendi kendine yetebilen illerinin arasında ön sıralarda geliyor. Ekonomik anlamda özellikle son yıllarda önemli atılımlara imza atıldı. Tekirdağ ili, Çerkezköy OSB, Çorlu Deri OSB, Avrupa Serbest Sanayi Bölgesi ile Çorlu-Çerkezköy bölgesinde yerleşen bin 500’den fazla sanayi kuruluşuyla, teknik altyapı, hammadde, yan sanayi gibi imkanlarıyla bir sanayi merkezinin tüm özelliklerine haizdir. Ayrıca Hayrabolu ilçesinde altyapısı tamamlanmış, Malkara ilçesinde ise faaliyete geçmek üzere olan organize sanayi bölgeleri yatırımcıların taleplerine hazırdır. Bu özellikleri ile Tekirdağ, sosyoekonomik gelişmişlik açısından ülkemizde 7’nci sırayı yakalamış bulunuyor.

Tekirdağ ekonomisinin rotası nedir? 5-10 yıl içinde il hangi konumda olur?
-
Tekirdağ Türkiye’nin parlayan yıldızı olma yolunda hızla ilerliyor. Özellikle büyükşe-hir olduktan sonra Tekirdağ ekonomisinin çok daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Yatırımcı açısından tüm olanaklara sahip, sanayisi, turizmi, tarımı, alt ve üstyapı kaynakları ile Tekirdağ önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin ticaret merkezlerinden biri olacak.

Tekirdağ’ın yatırımcıya sunduğu olanaklar neler? İl hangi açılardan yatırımcı için cazip?
-
Tekirdağ, doğal kaynaklar açısından sahip olduğu yüksek kömür, gaz ve yeraltı suyu rezervi, pazar ve finans merkezi açısından bir dünya kenti olan İstanbul’a yakınlığı, ulaşım açısından hava ve deniz limanlarını sanayi bölgelerine ve Avrupa’ya bağlayan demiryolu, otoban ve duble yolları ile yatırım için fazlasıyla cazip bir bölge. Biz de her zaman her fırsatta söylediğimiz gibi Tekirdağ Belediyesi olarak Tekirdağ’a yatırım yapacak müteşebbislere her türlü kolaylığı ve desteği sağlamaya hazırız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz