Tekirdağ büyükşehir olacak

Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç sorularımızı yanıtladı.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tekirdağ büyükşehir olacak
Büyükşehir belediyesi statüsüne girmeyi bekleyen Tekirdağ'ın hedefi 2023'te Türkiye'nin en büyük 10 şehrinden biri olmak. Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç, "Tekirdağ'da ulaştırma, nakliye ve lojistik öne çıkıyor. Kentte tarım ve sanayi zaten önemli konumda. Birçok şirket yatırım için uygun yer ve zaman arayışı içerisinde. Büyükşehir olduktan sonra yatırımlar giderek artacak" diyor. Türkiye’de ticaret ve sanayinin merkezi olan Marmara bölgesinde sanayi alanlarının dolması nedeniyle oluşan yeni yer ihtiyacı Trakya’nın cazibesini artırıyor. Organize sanayi bölgelerinde artan arsa satışları da bunun en önemli göstergesi. Trakya’nın üretimde öne çıkan şehri Tekirdağ yeni liman inşaatları, tren yolu ve karayollarıyla geleceğin sanayi merkezi olma yolunda ilerliyor. Tekirdağ’ı son günlerde heyecanlandıran gelişme ise şehrin büyükşehir statüsüne alınma beklentisi, Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç, bölgenin son yıllarda ciddi bir ivme yakaladığını ifade ediyor. Karayolu bağlantılarının iyileştirilmesiyle birlikte bölgede liman yatırımları da hızlandı. Adem Dalgıç, “Demiryolunun da yapılması ve kısa zaman dilimi içerisinde aktif olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte Tekirdağ artı bir değer daha kazanacak. Özellikle demiryolunun kullanımı konusuna biz de belediye olarak her zaman destek veriyoruz. Limanlarımızın gelişmesi de deniz taşımacılığını önemli hale getiriyor. Özellikle Barbaros’a kurulmakta olan Asyaport limanının faaliyete geçmesiyle birlikte Tekirdağ en önemli liman kentlerinden biri haline gelecek” diyor. Dalgıç. 2023’te Tekirdağ’ın en önemli 10 şehirden biri olacağını aktarıyor. Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç sorularımızı yanıtladı:

Tekirdağ ekonomisinin Türkiye açısından önemi nedir? Türkiye sıralamasında il hangi verileriyle ön planda yer alıyor? İlin gelişmişlik oranı nedir, il gelişme ve büyüme anlamında nasıl bir performans ortaya koyuyor?
-
Tekirdağ bölge sanayisine sağladığı hammadde katkısı, sahip olduğu 4 adet OSB ve ASB'si, ulaşım ve kaliteli işgücü imkanları, hızla gelişen sınai yatırımlarıyla bütün sektörlerde ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Sanayi alanında olduğu kadar tarım alanında da önemli bir potansiyele sahip. Özellikle ayçiçeği üretiminde Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri. İlimiz Türkiye’nin gelişmişlik anlamında önde gelen kentlerindendir. Tekirdağ, sahip olduğu tüm değerlerle gün geçtikçe büyüyen, ülkemizin en fazla göç alan illerinin başında gelen, büyüme ve gelişme düzeyleri birbirine paralel olarak sürekli yükselen ve büyükşehir olmaya hazırlanan, hazırlanmasının yanında tüm değerleriyle büyükşehir olmaya hazır bir şehirdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz