Turizmin başkenti hızlı toparlanacak

Turizm gelirleri yüzde 20 azalan Antalya 2010'da hızlı toparlanacak.

17.07.2015 20:48:250
Paylaş Tweet Paylaş
Turizmin başkenti hızlı toparlanacak


YATIRIM İKLİMİ MÜSAİT
ÇETİN OSMAN BUDAK / ATSO BAŞKANI


FUARCILIKTA CAZİBE MERKEZİ
Antalya, iklimi, uluslararası havaalanı, deniz limanı, serbest bölgesi ve organize sanayi bölgesiyle yatırım için her imkana sahip bir kent. Antalya fuarcılıkta da cazibe merkezi oldu. Çünkü, Antalya fuarlarına, Avrupa`dan, Akdeniz ülkelerinden, Ortadoğu ve Kafkasya bölgesinden katılımcı sayıları her geçen gün artıyor. Antalya, dünyanın en kaliteli otellerini barındırması, uluslararası hava alanına sahip olması, kültür ve tarihi ile doğal güzellikleriyle cazibe merkezi.
ALTYAPI SORUNU
Antalya yabancı sermayeli şirket sayısında İstanbul’dan sonra ikinci sırada. Sanayi, ticaret, turizm ve tarım sektörlerimizde ile ülke içinden ve dışından sermaye girişi yaşanıyor. Ancak, sanayide büyük yatırımları çekmek ulaşım altyapısı, teşvik sistemi, çevreci yatırım kriterleri, arazi maliyeti nedeniyle zor. Buna rağmen küçük ölçekli de olsa ilimize her sektörden yatırımlar devam ediyor. ATSO’NUN PROJELERİ Antalya ekonomisinin gelişmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda odamız tarafından 2009 yılı Diyalog, 2010 Markalaşma, 2011 yılı Yenilik Kültürü, 2012 yılı Antalya Kent Kültürü temaları benimsendi. Özellikle üzerinde durduğumuz projeler ise şöyle: İşyerleri Toplulaştırma Projesi, ATSO Müze Kültür Evi Projesi ve sektörlerin ihtiyaç duyduğu ara elemanların yetiştirilmesine yönelik ATSO Akademi Projesi. EXPO 2016‘nın Antalya’da yapılacak olmasını da destekliyoruz.

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ İYİ GİDİYOR
PROF. DR. İSRAFİL KURTCEPHE / AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ

İŞ ADAMLARIYLA ORTAK PROJE
Dünyadaki gelişme ve uygulamalara paralel olarak üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi, sanayicinin araştırma ve teknoloji ihtiyaçlarının üniversite bilimselliği kapsamında çözümlenmesi amacıyla Akdeniz Üniversitesi ve ANSİAD arasında Üniversite-Sanayi Ortak Bilimsel Araştırma Projesi hazırlandı.
İSTİHDAMA ÇÖZÜM ARANIYOR Akdeniz Üniversitesi olarak bulunduğumuz bölgede istihdam sorunlarına çözüm geliştirebilmek üzere, ulusal ve yerel düzeyde şirket ve konukların da katıldığı Akdeniz İş Fırsatları Fuarı’nı her yıl düzenleniyor. İş dünyası ile Akdeniz Üniversitesi öğrencileri ve mezunları bu zirvede bir araya getirilerek birbirlerini tanıma ve aralarında işbirliği oluşturma fırsatları sağlanıyor. TEKNOKENTTE 40 ŞİRKET Antalya Teknokenti, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasası kapsamında, BATEK-Batı Akdeniz Teknokent A.Ş. Yönetici Şirketi adı altında 2004 yılında kuruldu. 2006 yılında Antalya Teknokent A.Ş. adını alan yönetici şirket büyümesine devam ediyor. 4 tanesi yabancı ortaklı olan toplam 40 şirket Antalya Teknokent bünyesinde faaliyet gösteriyor.
EN HIZLI TEKNOKENT Antalya Teknokenti başvuru prosedürleri en hızlı işleyen teknokent özelliğine sahip olmasının yanı sıra en hızlı büyüyen teknokentlerden biri. Ayrıca Tarım ve tıp teknolojileri üzerine ihtisaslaşmış tek Teknokent. Ayrıca kuluçka merkezinde şirketleşmiş 8 firma bulunuyor. Bunlar nano-teknoloji, uzaktan algılama ile tarım, elektrik-elektronik, biyolojik gibi alanlarda Ar-Ge çalışmaları yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz