Yeni projeler Bursa’yı sanat ve spor merkezi yapa

Yeni Atatürk Stadı ve Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Bursa’nın yeni vizyonu olacak” diyor.

1.04.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni projeler Bursa’yı sanat  ve spor merkezi yapa
Bursa ekonomideki yeri, yarattığı istihdam ve farklı kültürleri buluşturan sosyodemografik yapısı ve zenginlikleriyle öne çıkan bir şehir. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, bu yapının Bursa için önemli bir değer olduğunun altını çiziyor. Altepe ayrıca bugüne kadar birçok ilke ev sahipliği yapmış, Türkiye’nin en büyük kültür ve kongre merkezlerinden birini Bursa’nın hizmetine sunmanın ve 2016 yılında yapılacak EURO 2016’ya ev sahipliği yapacak olmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade ediyor. “Hedefimiz Bursalıların hak ettikleri yaşam standartlarına kavuşmalarını ve Bursa’yla gurur duymalarını sağlamak” diyor.
Pro­je­ler bü­yük il­gi gö­rü­yor
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle gerçekleştirilen “Bursa’yla Gurur Duyuyorum” projesi de vatandaşların yoğun ilgisini görüyor. Projenin standı ve “Tarihe Yön Veren Olaylar” sergisi, TÜYAP Bursa 8. Kitap Fuarı kapsamında bir haftada 222 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Fuarda 10 bin broşür, proje ve sergi görsellerinin bulunduğu 500 adet kitapçık dağıtıldı. Alışveriş merkezlerinde de sergilenen ve büyük ilgi gören sergi sayesinde birçok vatandaş Bursa hakkında yeni bilgilere ulaştı. Projeye destek vermek isteyen bireylerin kayıtlarının da alındığı çalışmada, 426 kişi projenin gönüllüleri arasına katıldı.
Bur­sa 2016’ya ha­zır
Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, Atatürk Stadı’nın UEFA kriterlerine göre yenileneceğini ve timsah modelli yeni stat projesinin Yüksek Mimar Hasan Sözüneri tarafından tasarlandığını söylüyor. Mevcut stadı, üst yoldan 100 metre, yan yoldan 35 metre kuzeybatıya kaydırılarak UEFA kriterlerinde aranılan güvenlik bandının oluşturulacağı alanın yaratıldığını belirten Altepe, yeni stadın 20 bin metrekarelik alanla birlikte Kültürpark’la da bütünleşeceğini sözlerine ekliyor.
Lodosuyla bilinen Bursa’da yeni statta rüzgar tüneli testi de yapıldı. Projede eğimden kazanılan bodrumlarda aktivite alanı ya da 1000 araçlık otopark yapılması da planlanıyor. Anıtlar Kurulu’ndan geçerek ihale aşamasına gelen projede mevcut tesislerin tahliye işlemleri başladı. Hedef, yeni stadın 2011 yılı sonunda hizmete girmesi. “Bursa’ya dünyada konuşulan bir stat kazandıracağız” diyen Altepe, “Bu konuda Başbakanımız bizim en büyük destekçimiz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz