En kritik kararım

Sizin için iş liderlerine hayatlarındaki en kritik kavşakları sorduk. İşte birbirinden ilginç yanıtlar…

21.06.2018 11:39:000
Paylaş Tweet Paylaş
En kritik kararım

EVE DÖNÜŞ

AvivaSA CEO’su Fırat Kuruca ise hem özel hem iş hayatında en büyük dönüşümü 2004 yılında “yurda dönerek” yaşadı. Kuruca, “15 yıl severek ve büyük özveriyle çalıştığım şirketten ayrılarak, yurt dışından Türkiye’ye dönme kararı aldım. 15 yıl uzun bir süre, yaşadığınız yeri, alışkanlıklarınızı ve sevdiklerinizi geride bırakmak zorunda kaldığınızı düşünürseniz, alınması zor bir karardı diyebilirim” diyor. Ancak Kuruca’nın bu önemli kararı çok olumlu sonuçlandı. 2005’te yurda dönüşte finanstan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak katıldığı AvivaSA’da 2017 yılı başında CEO’luk görevini devraldı.İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık’ın verdiği en zorlu karar ise 1970’lerde aile ocağı Bursa’ya dönmek oldu. Varlık iş yaşamını da derinden etkileyen bu kritik dönemecin hikayesini şöyle anlatıyor: “1971 -1972 yıllarında zamanın Türkiye’sinde en iyi 3 firmadan biri olan İntergaz Mutfak’ta çalışıyordum. Teknik ressam olarak başladığım iş yerinde fabrika müdürü (genel müdür) olmuştum. Pozisyonum iyiydi, aynı iş yerinde devam edebilir, iş yeri sahibi olabilirdim. Bursa’ya ailemin yanına dönme kararımı söylediğimde patronum oldukça şaşırdı ve ‘Ben Yunanistan’a döneceğim. Bu şirketi kim yönetecek?’ diyerek beni vazgeçirmek için ısrar etti. Gerçekten hayatımın en zor kararıydı. Bir taraftan sektörün en iyi şirketi; pazar, üretim her şey hazır, diğer taraftan ailem, doğduğum büyüdüğüm şehir ve sil baştan iş kurmak… Çok uzun süre düşündüm. Sonunda eşim ve çocuğumla 26 yaşında Bursa’ya dönme kararı verdim. Eski Anadol otomobilimi satarak, borçlanarak sıfırdan küçük bir atölye kurdum. Sonrasında ikinci, üçüncü büyük atölye derken, üretim kapasitemiz hızla arttı ve Türkiye çapında hizmet veren bir marka olduk. Bugün ise İnoksan 82 ülkeye ihracat yapan, uluslararası örnek bir marka olarak konumlanmış durumda.” 

EŞ DESTEĞİ

 Evlilik herkes için kritik bir kavşak noktası ama bazıları için daha özel bir anlama sahip. Örneğin AE Arma- Elektropanç Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kızılhan kendisi için en zorlu ama bir o kadar da güzel kararın “21 yaşında evlenmek” olduğunu söylüyor. Kızılhan süreci şöyle özetliyor: “Eşimle birbirimizi o kadar çok sevdik ki okullarımızın bitmesini bekleyemeden evlendik. 23 yaşında kızımız dünyaya geldiğinde eşimle üniversiteye devam ediyorduk. Aileme bakabilmek için gündüzleri çalışıyor, geceleri de okuluma gidiyordum. Bu, herkesin başaracağı bir durum değildir ama biz çok şükür eşimle bu işin üstesinden en iyi şekilde geldik.” Kızılhan bu kritik kararın hayatına olağanüstü pozitif katkıları olduğu görüşünde: “Stabil düzen ve her zaman seni başarıya sevk eden bir eşin olursa; iş hayatında da mutlu ve başarılı olmak kaçınılmazdır. Evlendikten sonra kendi işimi kurmam gerektiğini düşünerek radikal bir kararla işimden ayrıldım ve 24 yaşında kendi ofisimi açtım. Başarımda eşimin de büyük katkısı var, beni çok teşvik etti.” Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem de “İş dışındaki en kritik kararım evlilikti” diyenlerden. Suerdem, “Bir kişiyle bir ömrü birlikte geçirmeye söz vermek, hem kendiniz hem karşınızdaki kişi adına ağır bir yükümlülük. Bu nedenle doğru adımı attığınızdan emin olmanız gerekir. Ben de kritik bir karar veriyor olmanın bilincinde bir şekilde adımımı attım. Şu anda kararımdan son derece mutluyum” diye konuşuyor. Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ise sadece kendisi için değil herkes için evliliğin en kritik karar olduğu görüşünde. Nedenini de şöyle açıklıyor: “Hayatın boyunca paylaştığın insanı seçiyorsun. Anneni babanı seçme şansın yok ama eşini seçme şansın var. Bir evlilik hayatın içinde başarıyı getiren veya götüren olabiliyor diye düşünüyorum. O yüzden bence evlilik en önemli karar. Benim hayatımı da çok olumlu değiştirdi. Çünkü doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Bugün iş hayatımda bir başarı varsa tartışmasız eşimin desteği vardır. Çok net. Çünkü arkada o destek olmasa, her seyahatimin, her sabah erken kalkışımın, eve her geç kalışımın tartışmasını yaşasak bugün burada olamazdık diye tahmin ediyorum.” 

SAĞLIKLI YAŞAM TERCİHİ 

Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun ise iş dışında verdiği en önemli kararın yaşam tarzını değiştirmek olduğunu söylüyor. Uytun yaşam kalitesini nasıl artırdığını şu sözlerle anlatıyor: “Ben yıllarca sigara içip sonra bırakıp ardından tekrar başlamıştım. İkinci başladığımda çok kısa bir süre sonra tekrar bıraktım. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo da verdim, sağlıklı olmayı seçtim.Bu kapsamda yürüyüşlerimi artırdım, yediklerime dikkat ettim.Şekeri, tuzu ve unu azalttım. Her bireyin ailesine ve topluma karşı sağlıklı olmak gibi bir sorumluluğu var. Bunları alt alta koyduğumda da o sorumluluğu yerine getirdiğimi düşünüyorum.” Bir de hem iş hem özel yaşamı etkileyen kritik kararlar var. Örneğin Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan ve Alarko Holding CEO’su Ayhan Yavrucu’nun devlet memuriyetinden istifa ederek özel sektöre geçmeleri buna birer örnek. Doğan, “Ben devlet parasız yatılı okulunda okudum, 6 yıl mecburi hizmetim vardı. O mecburi hizmet bitince memurlukta gelecek göremedim, en sonunda da istifa ettim. İyi ki etmişim, Doğtaş öyle doğdu” diyor. Yavrucu ise en kritik kararında eşinin nasıl etkili bir rol oynadığını şu sözlerle anlatıyor: “Benim babam, etrafımdakilerin hepsi devlet memuruydu. Benim hedefim de devlette yükselebilip orada kalmaktı. Ama hesap uzmanıyken Alarko’dan bir teklif aldım. Geçeyim mi geçmeyeyim mi uzunca süre düşündüm sonra bir gün karım dedi ki, ‘Ne düşünüyorsun, limon satsan bu parayı kazanırsın istifa et ve git.’ Ben de onun bana verdiği gazla istifa edip, geçtim. Kararımdan çok mutluyum.” İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın da hayatında aldığı en zor kararın, 6 yıllık maaşlı tecrübeden sonra kendi şirketini kurmak olduğunu söylüyor. Ayaydın, “Çünkü mesai saatlerinden bağımsız olarak gecenizi gündüzünüze katarak çalışmanın ne demek olduğunu, kendi işinin patronu olmanın tüm zorluklarını gördüm ve yaşadım”diyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz