Hayalim piyanist olmaktı

Bir dönem keman da çalan Demet Sabancı Çetindoğan ile müzik üzerine konuştuk.

27.10.2016 18:20:090
Paylaş Tweet Paylaş
Hayalim piyanist olmaktı
Demet Sabancı Çetindoğan’ın 2000 yılında eşiyle birlikte kurduğu Demsa Group, bugün lüks perakendenin en önemli adreslerinden biri haline geldi. Harvey Nichols, Brandroom, Tom Ford, Lanvin, Alexander McQueen, Salvatore Ferragamo ve geçen yıl Doğuş Grubu’ndan Demsa’ya geçen Gucci markası başta olmak olmak üzere 20’nin üzerinde markayla 130’dan fazla mağazaya ulaşan şirket, perakendenin dışında turizm, gayrimenkul, sağlık ve medya sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Demet Sabancı Çetindoğan, iş hayatındaki başarılarının yanı sıra pek çok STK’da üstlendiği görevler ve yaptığı çalışmalarla da dikkat çeken isimlerden. Sanata merakıyla da bilinen Çetindoğan Türkiye’nin en büyük koleksiyonerlerinden biri. İlk eserini 20 yıl önce alan Çetindoğan, bugün yağlı boya ve İslam eserlerinden oluşan 3 bin eserlik bir koleksiyona sahip. Bunlar Demet Sabancı Çetindoğan’ın bilinen yönleri. Bir de çok da ön plana çıkarmadığı bir yeteneğe sahip. Çok iyi piyano çalıyor. 6 yaşında piyano dersi almaya başlayan ve 12-13 yıl boyunca bu eğitimi sürdüren Çetindoğan, o yıllarda topluluk önünde hiç piyano çalmamış. Topluluk önüne ilk çıkışı ise babası için hazırlanan anma gecesinde olmuş. Çukurova Senfoni Orkestrası ile birlikte My Way’i çalan Çetindoğan, bu gecenin ardından ise birkaç hayır gecesinde daha istek üzerine piyano çaldığını söylüyor. Çetindoğan’ın en büyük hayali ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile çalmak. Bir dönem keman da çalan Çetindoğan ile müzik üzerine konuştuk.
* Sizin müziğe ilginiz ne zaman başladı?
Çok ufakken başladı. Rahmetli babam cümbüş çalardı ve benim piyano çalmamı çok arzu ederdi. Zaten benim hayalim de piyanist olmaktı.
* Ne tür müzik dinlemekten hoşlanıyordunuz?
Güzel olan her melodiyi seviyorum açıkçası. İlla da şunu dinlerim diye bir kuralım yok. Jazz’ı da, Blues’u da, klasik müziği de, Türk sanat müziğini de severim. Ben müziği seviyorum. Ama yalnız kaldığımda mutlaka klasik müzik dinlerim. Beni dinlendiriyor.
Geçmişten günümüze müzik zevkinizde nasıl bir değişim oldu?
Bütün zevkler, bütün alışkanlıklar değiştiği gibi elbette ki müzik de değişiyor. Çağa ayak uydurmak gerek. Ama klasikler hiçbir zaman değişmez... Bu tür müzikte daha baskın sanırım.
* Ne zamanlar müzik dinlersiniz?
Arabada, çalışırken, boş zamanlarda... Bulunduğum ortamda illaki bir yerlerde müzik çalar. Hep bir melodi vardır. Ama kendim araba kullanıyorsam yüksek ses müzik dinlemeyi seviyorum… Hız yok ama…
* En beğendiğiniz şarkıcı, grup, besteci dediğimizde kimler aklınıza gelir?
Celine Dion, Tarkan, İdil Biret, sevgili dostum piyanist Princess Caroline Murat, Ajda Pekkan , Anjelika Akbar… Bunlar ilk aklıma gelenler…
* Piyano çalmaya nasıl başladınız?
Rahmetli babam müziği, severdi. Zaman zaman piyanonun başına geçer notasız Türk musikisinden ezgiler çalardı. Benim de çalmamı çok istemişti. Öyle başladım.
* Kaç yaşında başladınız çalmaya?
6 yaşında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz