Mucit girişimciden hayat dersi

Sıfırdan yarattığı başarılı girişimcilik öyküsünü ve hayatını “Yedi Yaşımda Bindiğim Kamyonun Frenleri Patladı ve Hayata Yuvarlandım” adlı kitapla okuyucularla paylaştı.

3.09.2014 21:33:400
Paylaş Tweet Paylaş
Mucit girişimciden hayat dersi
ATAMAN ÖZBAY / ECZACI, UNİ MARKASININ YARATICISI
Uni markasının yaratıcısı olarak tanıdığımız Ataman Özbay, 2012 yılında eşinin kanser olduğunu öğrenince şirketine uzun zamandır talip olan Eczacıbaşı'yı aradı. Ardından şirketin satışı gerçekleşti. O gün bugündür Ataman Kozmetik ve Uni'nin sahibi Özbay'ın ne yapacağı merak ediliyordu. Ve Özbay, kendisinden beklenmeyen bir hamle yaptı. Sıfırdan yarattığı başarılı girişimcilik öyküsünü ve hayatını “Yedi Yaşımda Bindiğim Kamyonun Frenleri Patladı ve Hayata Yuvarlandım” adlı kitapla okuyucularla paylaştı.

Özbay, kendi kitabını herkese okuması için tavsiye ediyor. Özbay'ın hayatı, özellikle gençlere örnek olacak nitelikte. Özbay, bugün eskiden olduğu gibi yine eczanesinde hizmet veriyor, seminerlerde gençlerle tecrübelerini paylaşıyor. Elma Yayınevi'nden çıkan “7 Yaşımda Bindiğim Kamyonun Frenleri Patladı ve Hayata Yuvarlandım” isimli kitapla ise yoksul bir ailenin çocuğu olarak başladığı hayatında zirveye çıkışını samimi bir dille aktarıyor.

Özbay, kitabın gelirini de bir sosyal sorumluluk projesi olan Türkiye Uğur Böcekleri Programı'na bağışlayacak. Özbay, kitabı hakkında şöyle konuşuyor: “Selanik göçmeni, İzmit'te yaşayan fakir bir ailenin çocuğu olarak iş hayatıma 7 yaşında gazete satarak başladım. Eczacılık fakültesini bitirene kadar matbaacılıktan otelciliğe kadar pek çok alanda çalıştım. 32 yaşıma geldiğimde iki eczane, yerel bir gazete, matbaa ve yağ fabrikası sahibi oldum.

1994'te ise Türkiye'nin ilk ıslak mendil fabrikasını kurdum. Başarımın bir nedeni de kendimden daha akıllı bir kadınla evlenmemdi. Kitabımı 44 yılımı birlikte geçirdiğim rahmetli eşim Simten Özbay'a ithaf ediyorum. Bu kitapta girişimcilik öykümü yeni kuşaklar ve iş dünyasıyla paylaşmaktan gurur duyuyorum.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz