Büyümede rota düzeltmesi

Yılın ilk yarısındaki büyüme yüzde 3,7 olarak gerçekleşti. İkinci yarıyılda yüzde 4,3’lük büyüme yaşanması hedefe ulaşılmasına yetecek.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümede rota düzeltmesi
2013 yılına girilirken ekonomide yüzde 4’lük büyüme hedefi vardı. Fakat ilk çeyrekte büyümenin yüzde 2,9’da kalması nedeniyle rotadan biraz sapmıştık. İkinci çeyrekteki büyüme beklentileri aşıp yüzde 4,4’ü bulunca rotada düzeltme yaşandı. Yılın ilk yarısındaki büyüme yüzde 3,7 olarak gerçekleşti. İkinci yarıyılda yüzde 4,3’lük büyüme yaşanması hedefe ulaşılmasına yetecek. Finansal piyasalardaki dalgalanmanın reel ekonomiye gecikmeli olarak yansıyacak olması, baz etkisi, seçim ekonomisi uygulaması ve Avrupa’nın resesyondan çıkmasıyla ihracatın toparlanmaya başlaması ise bunun mümkün olduğunu gösteriyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Hükümet, 2013 yılına girilirken ekonomide yüzde 4'lük bir büyüme hedefi koymuştu. Fakat ilk çeyrekte büyüme sadece yüzde 2,9 olmuş ve bu hedefe ulaşmak için gerekli düzeyin altında kalmıştı. Öncü göstergeler ikinci çeyrekteki büyümenin de düşük kalacağı sinyalini verdiği için yüzde 4’lük hedeften umut kesilmişti. Son dönemde ekonomi yönetiminden bile yıl sonunda büyümenin yüzde 4’ün altında kalabileceği yönünde görüşler geliyordu. Yani ekonomi gemisi rotadan sapmış gibi görünüyordu. Fakat ikinci çeyrekteki büyüme beklentileri aşıp yüzde 4,4 olarak gerçekleşince durum değişti. Şimdi büyümeye ilişkin rota düzelmiş gibi görünüyor.

İkinci çeyrekte vitesin biraz yükselmesi sayesinde yılın ilk yarısında yüzde 3,7’lik bir büyüme ortaya çıktı. Bu durumda ikinci yarıyılda yüzde 4,3’lük bir büyümenin yaşanması yıl sonunda yüzde 4’lük hedefe ulaşılmasına yetecek. Öncü göstergelerdeki son durum ve ikinci yarıyıla ilişkin bazı beklentiler ise bunun mümkün olabileceğini düşündürüyor.

DALGA ENGEL OLUR MU?
Yılın ikinci yarısına finansal piyasalarda bir dalgalanma ve bunun neticesi olarak kurlarda ve faizlerde yükselişle girdiğimiz için bu söylediklerimiz fazla iyimser gibi gelebilir. Fakat finansal piyasalardaki gelişmelerin ekonomiye yansıması biraz gecikmeli olacak. Ayrıca biz bu yazıyı yazdığımız sırada finansal piyasalardaki fırtına da biraz sakinleşmişti. Merkez Bankası’nın döviz kurunu bırakıp faizi savunmaya geçmesi, daha eylül ayına girmeden piyasa faizlerindeki yükselişi durdurmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz