Döviz kuru ve ekonomi

Döviz kurları geçen yılın mayıs ayından beri yükseliyor. Geçen yıl bu sıralarda 1,80 TL’nin altında olan dolar kuru, bu yazının yazıldığı sırada 2,26 TL dolayındaydı.

4.10.2014 14:03:200
Paylaş Tweet Paylaş
Döviz kuru ve ekonomi
10 Mayıs 2013-23 Ocak 2014 arasındaki 258 günlük dönemde dolar kurunda yaşanan toplam artış yüzde 26, günlük ortalama artış ise yüzde 0,09 olmuştu.
Bu tür hızlı kur artışlarının ekonomi üzerinde bir olumlu iki de olumsuz etkisi var.  Olumlu etki cari işlemler dengesinin düzelmesi, olumsuz etki ise enflasyonun yükselmesi ve büyümenin düşmesi şeklinde ortaya çıkıyor. Genelde de olumsuz etki daha ağır basıyor.

Tabloları görmek için görsele tıklayın.

Türkiye yakın tarihte buna benzer 6 hızlı kur artışı dönemi yaşadı. Bunların çok şiddetli olanları ekonomiyi yere sererken diğerlerinin etkisi nispeten sınırlı oldu. Son kur artışı burada kalırsa yine sınırlı bir etkiyle durumu kurtarmak mümkün. Fakat böyle devam ederse bu kur artışının ekonomiye faturası giderek kabaracak.

Ekonomide aylardır en çok döviz kurunu konuşuyoruz. Nedeni gayet açık. Geçen yıl bu sıralarda 1,80 TL’nin altında olan dolar kuru, biz bu yazıyı yazdığımız sırada 2,26 TL dolayındaydı. Dolar kuru, mayıs ayında başlayan yükseliş sonucunda 8 ayda yüzde 26 civarında artış göstermişti. 2 TL’lik psikolojik sınır çoktan aşılmış ve daha da ötelere gidilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz