ECB, faize dokunmadı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi, "Parasal genişleme Aralık 2017'ye kadar veya gerektiğinde sonrasında 60 milyar dolar seviyesinde devam edecek" dedi.

7.09.2017 10:49:000
Paylaş Tweet Paylaş
ECB, faize dokunmadı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını açıkladı. ECB, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren mevduat oranını yüzde -0,40, marjinal faiz oranını yüzde 0,25 olarak korudu. Piyasa beklentisi de mevduat ve marjinal faiz oranının değişmeyeceği yönündeydi.

Faiz kadar merakla beklenen bir diğer gündem ise bankanın varlık alım programında indirime gidip gitmeyeceği idi. ECB, 60 milyar euro değerindeki varlık alım programını da dokunmadı.

ECB Başkanı Mario Draghi, bankanın faiz kararı sonrası basın açıklaması düzenledi.

Draghi, "Parasal genişleme Aralık 2017'ye kadar veya gerektiğinde sonrasında 60 milyar dolar seviyesinde devam edecek" dedi.

"Kurları izlemek gerek" diyen Draghi, Kurlarda son dönemdeki oynaklık bir belirsizlik kaynağı. Kurların fiyat istikrarına etkisini izlemek gerekiyor" diye konuştu.

Draghi, enflasyonun hedefe doğru ilerleyeceğine güvendiklerini belirterek, Politika tedbirleri henüz güçlü enflasyon dinamiklerine aktarılamadı. Çekirdek enflasyon biraz yükseldi, ancak hala bastırılmış olaya devam ediyor. Hala çok önemli miktarda teşviğe ihtiyaç var" değerlendirmesinde bulundu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz