Ekonomi ve siyaset

Geçen ay ortaya çıkan ve hükümetteki dört bakana kadar uzanıp kabinede revizyona neden olan büyük rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının yarattığı kriz, 2014’te siyasi belirsizliği iyice arttırabilir.

4 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Ekonomi ve siyaset
Bu yıl mart ayında yerel seçimler, yaz aylarında ise cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. Çifte seçim, siyaseti ekonominin önüne çıkaracak. Geçen ay ortaya çıkan ve hükümetteki dört bakana kadar uzanıp kabinede revizyona neden olan büyük rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının yarattığı kriz, 2014’te siyasi belirsizliği iyice arttırabilir.

Yerel seçimden siyasi istikrarı bozacak bir sonuç çıkması zor görünüyor. Fakat ilk kez halk oylamasıyla yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili çok fazla belirsizlik var. Bu belirsizlik, özellikle özel yatırımlar yoluyla ekonomiyi olumsuz etkileyebilir. 2007 yılındaki önceki cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında yaşananlar da büyümenin yavaşlamasına neden olmuştu.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Mart ayında yerel seçimler ve yaz aylarında  cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacağı için 2014 yılı zaten siyasetin ekonominin önüne geçeceği bir yıl olacaktı. Geçen ay ortaya çıkan ve hükümetteki dört bakana kadar uzanıp kabinede revizyona neden olan büyük rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasından sonra 2014’ün siyasetin ağır etkisi altında geçecek bir yıl olması ihtimali iyice arttı.

Bu olayın hükümete zarar vermesinden kaçınmak mümkün değildi ama yine de adli bir vaka olarak nitelendirilerek hasarı asgari düzeyde tutulabilirdi. Fakat hükümet, bunu siyasi bir komplo olarak nitelendirdi ve polis teşkilatındaki birçok müdürü görevden alarak karşılık verme yoluna gitti. Böylece 2014 yılına adım atmak üzereyken siyasetteki belirsizliği artıracak bir gelişme daha ortaya çıkmış oldu.

İşler yolunda giderken pek fark edilmiyor ama esasında siyasetin ekonomi üzerinde önemli bir etkisi var. İş dünyasında yatırım kararları alınırken en çok gözetilen faktörlerden birini siyasi istikrar oluşturuyor. Çünkü siyasi istikrarın bozulduğu bir ortamda, faizler ve kurlar hızla yükselirken talep ise hızla düşüyor. Böyle bir durumda ise hem yatırımın maliyeti artıyor hem de sonrasında elde edilmesi beklenen getiriler düşüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz