"Ekonomide faiz etkisi"

İç talepteki zayıflama zaten çok yüksek olmayan ekonomideki büyümeyi daha aşağıya çekecek. Ekonomideki büyümenin iyice yavaşlaması işsizlikteki yükselişe ivme verirken cari açığı ise düşürecek.

4 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Ekonomide faiz etkisi
Merkez Bankası, döviz kurlarındaki yükselişin önüne geçmek için 28 Ocak’ta para politikası faizinde şok bir artış yaptı. Bu artışın ekonomi üzerinde bir dizi etkisi olacak. Döviz kurlarındaki artışın etkisiyle yaz aylarına kadar yükselecek olan enflasyon, yılın ikinci yarısında yeniden düşüşe geçecek.

Bu, faizdeki şok artışın döviz kurlarındaki yükselişi durdurmasından ve de iç talebi zayıflatmasından kaynaklanacak. İç talepteki zayıflama zaten çok yüksek olmayan ekonomideki büyümeyi daha aşağıya çekecek. Ekonomideki büyümenin iyice yavaşlaması işsizlikteki yükselişe ivme verirken cari açığı ise düşürecek.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Bu etkilerin ne kadar güçlü olacağı siyasi belirsizliğin önümüzdeki dönemdeki seyrine göre değişecek. Merkez Bankası’nın 2006 ve 2011 yıllarında yaptığı şok faiz artışlarının ekonomi üzerinde aynen böyle etkileri olmuştu.

Merkez Bankası, döviz kurlarında mayıs ayında  başlayan ve 17 Aralık’tan sonra yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının getirdiği siyasi belirsizlikle ivmelenen yükselişe, uzun süre döviz satışları ve “ek parasal sıkılaştırma” uygulamasıyla direnmeye çalışmıştı.

Ancak bu yeterli olmayınca 28 Ocak’ta olağanüstü bir Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yaptı ve faizleri şok bir şekilde artırdı. Bu artışla Merkez Bankası’nın bir hafta vadeli repo borç verme faizi yüzde 4,5’ten yüzde 10’a çıktı.

Gecelik borçlanma faizi yüzde 3,5’ten yüzde 8’e, gecelik borç verme faizi de yüzde 7,75’ten yüzde 12’ye çıkarıldı. Merkez Bankası, bu toplantıda para politikası uygulamasını sadeleştirme kararı da aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz