"Enflasyon hedefine dönüş"

Merkez Bankası, piyasalardaki belirsizliği azaltmak ve faizlerin yüzde 7,75’lik gecelik borç verme faizine yakın olmasını sağlamak amacıyla bir ay vadeli repo borç verme ihalelerine son verdi.

4 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Enflasyon hedefine dönüş
Merkez Bankası’nın yeni para politikası uygulamasında peşinde koştuğu üç hedeften büyüme ve cari açıkta, bu yıl durum fena değil ama enflasyonda tam bir fiyasko söz konusu. Yılbaşındaki yüzde 5,3’lük tahmin çoktan ıskartaya çıkmıştı, yüzde 6,8’lik son tahmin de tutacak gibi görünmüyor. 

Enflasyon yıl sonunda yüzde 5’lik hedefin çok üzerinde olacak. Bu nedenle para politikasında yeni gelişmeler var. Merkez Bankası, piyasalardaki belirsizliği azaltmak ve faizlerin yüzde 7,75’lik gecelik borç verme faizine yakın olmasını sağlamak amacıyla bir ay vadeli repo borç verme ihalelerine son verdi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Para piyasasındaki belirsizliğin azalması, Türkiye’nin sermaye akımları için cazibesini artırarak kurların ve dolayısıyla enflasyonun daha fazla yükselmesine engel olabilir. Piyasa faizlerinin yüzde 7,75’e yakın olması ise iç talepteki artışı sınırlayarak enflasyona düşüş yönünde etkide bulunabilir.

Merkez Bankası, 2010 yılının sonlarında para politikası uygulamasında bir değişiklik yapmış ve fiyat istikrarı hedefinin yanına bir de finansal istikrar hedefini eklemişti.

Finansal istikrarın somut göstergesi olarak ise cari açığı gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oran olarak makul bir seviyede tutmayı belirlemişti. Merkez Bankası, daha sonraları ekonomideki büyümeyi de makul bir düzeyde tutmayı hedeflediğini açık etti.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bu yılın başlarında orta vadede enflasyonun, büyümenin ve cari açığın milli gelire oranının yüzde 5 civarına oturmasını hedeflediklerini telaffuz etmişti. Hatırlarsanız, bu hedeflerin ne kadar gerçekçi olduğunu, nisan ayı sayımızda “Ekonomide 3x5 hedefi” başlığıyla ele almıştık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz