"Enflasyonda çift hane korkusu"

Tüketici enflasyonu nisan ayında yüzde 9,4’e çıktı. Muhtemelen mayıs ayında yüzde 10’u bulacak. Fakat olumlu “baz etkisi” sayesinde haziran ve temmuz aylarında düşmesi bekleniyor. Yılın ikinci yarısında nasıl bir seyir izleyeceği ise belirsizliğini koruyor.

4 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Enflasyonda çift hane korkusu
Merkez Bankası’na bakılırsa enflasyondaki düşüş, yılın ikinci yarısında da sürecek ve 2014 yılı yüzde 7,6 dolayında kapanacak. Fakat bizim “mevsim normalleri”ni yani son 10 yılın ortalamalarını kullanarak yaptığımız hesaplar, yılın ikinci yarısında yeni bir yükseliş yaşanmasının ve 2014’ün yüzde 10,5 dolayında bir enflasyonla kapanmasının mümkün olduğunu gösteriyor.

Tarımdaki kuraklık ve fiyatlama davranışlarındaki bozulma çift haneli enflasyon riskini büyütüyor. Merkez Bankası’nın düşüş için bel bağladığı döviz kurlarındaki sakinliğin ise cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde sona ermesi ihtimali bulunuyor.


Döviz kurlarındaki sıçrama ve tarımdaki kuraklık nedeniyle yılbaşından beri yükselişte olan tüketici enflasyonu, nisan ayında yüzde 9,4’e kadar çıktı.Muhtemelen mayıs ayında yüzde 10’u bulacak. Böylece iki yıllık bir aradan sonra yeniden çift haneye çıkacak. Neyse ki olumlu “baz etkisi” sayesinde haziran ve temmuz aylarında tekrar düşmesi bekleniyor.

Fakat olumlu baz etkisinin ortadan kalkacağı ve hatta olumsuz bir baz etkisinin devreye gireceği yılın ikinci yarısında nasıl bir seyir izleyeceği belli değil. Merkez Bankası’na bakılırsa yaz aylarında başlayan düşüş, bu dönemde de sürecek ama tam tersine yeni6 bir yükseliş yaşanması ve enflasyonun 2014’ü çift hanede kapatması ihtimali de var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz