İşimize bakmak istiyoruz

Muharrem Yılmaz ile Türkiye ekonomisine ilişkin görüşlerini, küresel ekonomiye dair öngörülerini ve TÜSİAD’daki yeni dönem ajandasını konuştuk.

4.10.2014 14:06:090
Paylaş Tweet Paylaş
İşimize bakmak istiyoruz
TÜSİAD’ın kaptan köşkü 10 aydır Muharrem Yılmaz'a emanet. Yeni dönem ajandasında mikro reformlar, piyasa ekonomisini geliştirmek, AB’ye entegrasyon, demokratik standartların yükseltilmesi gibi konular olan Başkan, önümüzdeki en büyük riskin küresel likidite bolluğu penceresinin kapanması olduğu görüşünde.

“Bu nedenle gün reform yapma günüdür” diyor. Türkiye’nin kendi meselelerine kafa yormasını engelleyen iç kutuplaşmalardan şikayet ediyor ve “Ne zaman gerginleşiyoruz işe bakamıyoruz. Biz işadamı olarak işimize bakabileceğimiz bir ortam istiyoruz” diye konuşuyor. TUSİAD, Türk İş Dünyasının en köklü ve güçlü kuruluşlarından...
 
Son 10 aydır bu önemli kurumun başında Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz oturuyor. İş dünyasının merkezinde, gelişmeleri yakından takip eden ve yaşayan biri olarak Yılmaz, yeni dönemde Türkiye’nin önündeki en büyük tehlikenin küresel likidite bolluğu penceresinin kapandığını görememek olduğunu düşünüyor.

“Gün reform yapma günüdür” diyen Yılmaz’a göre mikro reformlar, AB’ye entegrasyon, piyasa ekonomisini geliştirmek, demokratik standartları oluşturmak da kritik önem taşıyor. Başkan, Türkiye’de iç kutuplaşmalardan da oldukça şikayetçi. Ayrışmaların onu en fazla yoran konuların başında geldiğini söylüyor ve “Bunlar, Türkiye’nin işine bakabilmesini geciktiriyor.

Türkiye’nin bu kısır çekişmeleri aşarak toplumsal uzlaşma içinde meselelerini çözmeye uğraşması lazım. Dünya değişiyor... İçeride çok küçük işlerle uğraşmayalım. Dünyanın bu değişimine Türkiye’nin ayak uydurması için el ele çalışalım” diye konuşuyor. TÜSİAD’ın Başkanı Muharrem Yılmaz ile Türkiye ekonomisine ilişkin görüşlerini, küresel ekonomiye dair öngörülerini ve TÜSİAD’daki yeni dönem ajandasını konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz