"Sektörün dip hesapları"

En karamsar iktisatçılar bile dibin göründüğünü kabul etti.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sektörün dip hesapları
İnsan ömründe bir kez görülebilecek denli büyük ve derin olduğu düşünülen global krizin, 1929 buhranı gibi “L” çizmemesi için tüm dünya çalışıyor. Hükümetler, dünya hasılasının yaklaşık yüzde 2’sine denk gelen büyüklükteki kurtarma paketlerini ardı ardına devreye soktu. Piyasalara sürekli para pompalanırken, “batmaması gereken” şirketler, hükümetler tarafından büyük operasyonlarla kurtarıldı. Geleceği, krizin gidişatını belirleyecek olan GM’i kurtarma planının da kısa süre içinde sonuçlanması bekleniyor. Tarih boyunca örneği görülmemiş para ve maliye politikaları üzerinden devreye sokulan önlemler sürerken global toparlanma sinyalleri de gelmeye başladı. Geçtiğimiz ay OECD, dip noktasına gelindiğinin, nisandan itibaren hissedilmeye başlandığını ilan etti. Ayrıca dünyadaki gelişmiş ülkelerin büyük çoğunluğunun resesyondan çıkışın eşiğine geldiğini açıkladı. ABD, Euro bölgesi, Kanada, İngiltere, Japonya ve Meksika’nın da toparlanma aşamasına girdiğini duyurdu.
Türkiye’de de kriz operasyonları kapsamında 2009’un mart ayında ÖTV ve KDV indirimleri devreye sokuldu. Vergi indirimlerini, reel sektörün talebi canlandırma kampanyaları takip etti. Beyaz eşya, otomotiv gibi en fazla daralan sektörlerin temsilcilerinin “ÖTV indirimi 15 Haziran’da sona ererse ikinci dibi 16 Haziran’da yaşarız” uyarısıyla indirimler, 3 ay daha uzatıldı. Türkiye’de de rakamlar, kapasite kullanım oranlarında, ihracatta ve satışlarda en kötünün ilk çeyrekte yaşandığı yönünde. Capital Dergisi reel sektör, hizmet sektörü ayrımı yapmaksızın onlarca sektörün gidişatını araştırdı. İçlerinden dibi gören 22 ağır hasarlı sektörü tespit etti. İşte dibi gören 22 sektör ve sektör temsilcilerinin gidişata ilişkin tahminleri...
DİBE 2008’DE VURANLAR
Global talep daralması, 2008’in son çeyreğinde pek çok sektörde derin düşüşe neden oldu. Krizden ilk etkilenen konut/emlak, demir çelik ve tüm alanlara özellikle yılbaşından önce yoğun hizmet veren promosyon, “en kötüyü” gören, ilk sektörler oldu.
2008’in yaz aylarında demir çelik ürünleri ihracatı, aylık ortalama 2,5 milyar dolar civarında gerçekleşirken kasım ayında 830 milyon dolar seviyesine geriledi. Demir Çelik Üreticileri Birliği (DÇÜB) Genel Sekreteri Veysel Yayan, sektörün üretim ve ihracat açısından dip seviyesini kasım 2008’de gördüğünü ve bu tarihten sonra ihracatın artış eğilimine girdiğini söylüyor. Sektörün 2009 yılının ilk çeyreğinde aylık ortalama 965 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirdiğini belirten Yayan, “Yaz aylarının yaklaşmasıyla inşaat sektörü de bir miktar canlanacak ve sektör iyileşme eğilimini sürdürecek” diyor.
Gayrimenkul sektörü de dibi ilk görenler arasında. Remax Mega Kurucusu ve Dema Gayrimenkul Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Suat Şahin, 2008 Aralık ayında konut satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 daraldığını ve 30 bin 840 adetle en kötü satışları bu dönemde yaşadıklarını belirtiyor. Satışların 2009 ocak ayından itibaren yükselişe geçtiğini belirten Şahin, “Daralma sürse de martta başlayan vergi indirimleri konut satışlarını artırdı. Bu da dipten dönüşün ilk işareti oldu” diyor. Genellikle yılın son çeyreğinde satışları zirve yapan promosyon sektörü, geçtiğimiz yıl global kriz engeline takıldı. Sektör aralık ayında dibe vurdu. Satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 azalarak 150 milyon dolar oldu. Daralma hala devam ediyor. Mayıs ayında 75 milyon dolar gelire ulaşılan sektörde küçülme oranı ise yüzde 25. Acar Group Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Acar “Son 9 aydır promosyon sektörü dipte geziyor” diyor. Promotürk Derneği Başkan Yardımcısı Cankut Özkorkut ise pazarlama yatırımlarını kısmayan kurumsal müşteriler sayesinde sektörün aralıktan sonra daralmasının yavaşladığını belirtiyor.
ÖNCE HAFİF TİCARİ ÇAKILDI
2008’in son çeyreğinde otomotiv sektörü, ihracatının yüzde 90’ını yaptığı Avrupa pazarındaki talep daralmasıyla büyük çöküşü yaşadı. Yılın ilk 5 ayında gerçekleştirilen başarılı sonuçlar sayesinde yılı yüzde 14,4 oranında daralmayla kapattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz