Sorun krize dönüşür mu?

Yabancı ekonomi kaynakları,büyümenin Türk ekonomisinde aşırı ısınmaya işaret ettiğini belirtiyor.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sorun krize dönüşür mu?


7- Büyümenin önündeki en önemli tehdit ne?
- Şu anda en önemli tehlike cari açık. Türkiye tarihinde bu kadar yüksek cari açığı sürdürmedi. En son 2008 krizinden önce cari açık yüzde 7'lere kadar gelmişti, krizle birlikte geri döndü. Aslında 90'lı yıllarda cari açığın yüzde 3'ün üzerine çıkması tehlike olarak görülürdü. 2001'den sonra bu sınır yüzde 5'e çıktı. Giderek limit artıyor. Bugün yüzde 8-9'lara doğru gidiyoruz. Bu cari açık nerelere kadar gidebilir, söylemek kolay değil. Şu an dünyadaki konjoktür bizim için bir avantaj. ABD'nin gevşek para politikaları devam ederse cari açığımız yüzde 11-12'lere kadar yükselebilir. Ama bu açığı taşıyabileceğimiz nokta, FED'in faiz artırımına başladığı noktadır.

8- Cari açık sorunu için ne gibi önlemler alınmalı?
-Uzun vadeli çözümlere bakılmalı. Türkiye olarak rekabet gücümüz zayıf. Bu rekabet gücünü ilk olarak değerli TL etkiliyor. Daha makro yapısal önlemler almamız lazım, vergi reformu yapılmalı. Daha yüksek oranda doğrudan vergi almanın yolunu bulmamız gerekiyor. Kayıt dışı ekonominin üstüne gidilmesi gerekiyor. Türkiye'nin en büyük şansızlığı, rekabet ettiği Çin ve Hindistan'ın çok hızlı bir rekabet gücü kazanıyor olması. Ama şunu da açıkça söyleyebilirim: İleride cari açık düzeltmelerinde en büyük tehlike, borç krizi ya da bankacılık krizine dönüşmesidir. Ben bu sefer hiçbir şekilde bir düzeltmenin, borç ya da bankacılık krizine dönüşeceğini düşünmüyorum. Çünkü bankacılık sistemimiz gerçekten sağlam ve kamu borç stoğu düşük gidiyor. Cari açıkta düzeltme olursa ekonomi negatife dönecek, enflasyon artacak, cari açık düşecek. Ama biz yeniden yolumuza devam edeceğiz.

9- Türkiye ekonomisi aşırı mı ısınıyor, ne dersiniz?
- Aşırı ısınma var ya da yok tartışmaları bence çok anlamsız. Bu kadar yüksek bir cari açığınız varsa ekonomide bir ısınma vardır. Aşırı ısınma yok diyorsanız, bu daha tehlikelidir. Çünkü bir de aşırı ısındığında cari açık çok daha yüksek rakamlara gelecek demektir. Oysa mevcut cari açığı uzun vadede sürdüremeyiz.

10-Euro Bölgesi'ndeki sıkıntı, Türkiye'nin büyüme planlarını nasıl değiştirir?
- Şu anda Avrupa'da sıkıntı var ama bölgesel. Avrupa'da Almanya gibi sağlıklı büyüyen ülkeler de bulunuyor. Yunanistan, Portekiz gibi sorunlu ülkelerde de genelde bankacılık ve borç krizi var. İtalya için de yansıtıldığı kadar ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Spekülatif çıkışlar yapılıyor, İtalya'nın borç oranı yıllardır yüzde 110'dadır. Avrupa'daki bu sıkıntılar, büyüme planlarımızı çok ciddi anlamda değiştirmez. Dış talepten gelen negatif yüzde 5'lik katkı biraz daha artabilir. Aslında son 2-3 yılda Euro bölgesine olan ihracat düştü, toplam içindeki payı yüzde 65'ten yüzde 40'lara geldi. Türkiye'nin daha sağlıklı büyümesi için Avrupa ekonomisinin de büyümesi gerekiyor ki ihracat pazarlarımızı koruyalım. Geçen yıl dış talepte negatif etki yüzde 5'lere çıktığında biz 'Bu son nokta olur, daha yükselmez' demiştik. Ancak bu orandan aşağı dönmedi, yüzde 5'lerde ve yükselme eğilimi devam ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz