Trump'tan Çin ile anlaşmaya onay

ABD Başkanı Donald Trump, 15 Aralık'ta yürürlüğe girecek tarifeleri durduran ABD-Çin ticaret anlaşmasına onay verdi.

13.12.2019 13:19:000
Paylaş Tweet Paylaş
Trump'tan Çin ile anlaşmaya onay

Bloomberg News'un haberine göre ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den 160 milyar dolara yakın ithalat için 15 Aralık'ta yürürlüğe girecek tarifeleri durduran faz bir ticaret anlaşmasına onay verdi.

Danışmanları tarafından Trump'a dün yapılan toplantıda sunulan anlaşma, Çin'in daha fazla ABD tarım ürünü alması sözü karşılığında Çin'e hali hazırda uygulanmakta olan bazı tarifeleri azaltılmasını da içeriyor.

Kaynaklar, ABD ve Çin'in prensipte anlaştıklarını ancak hukuki metnin henüz bitirilmediğini belirtirken, Beyaz Saray Sözcüsü konuya ilişkin yorum yapmadı. Konuya yakın kaynaklara göre anlaşmaya ilişkin resmi duyuru bugün yapılacak.

Edinilen bilgilere göre ABD, Çin'in 2020 yılında 50 milyar dolar tutarında ABD tarım ürünü satın alma taahhütü karşılığında 15 Aralık'ta 156 milylar dolar tutarında Çin mali için yürürlüğe girecek tarifelerden vazgeçmenin yanı sıra, 360 milylar dolar Çin malı için hali hazırda yüzde
15 ve yüzde 25 olarak uygulanmakta olan tarifeleri de azaltacak.

Trump'ın Tweet'i heyecan yaratmıştı

ABD Başkanı Donald Trump, dün Türkiye saatiyle akşamüstü Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Çin ile büyük bir anlaşmaya yaklaşıyoruz" demişti.

Trump twitter hesabından, "Çin ile büyük bir anlaşmaya yaklaşıyoruz. Onlar istiyorlar, biz de öyle!" demişti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz